Magyarország a leggyengébb láncszem
Komoly hullámokat vet a Nemzetgazdasági Minisztérium mai közleménye, melyben a kormány Nouriel Roubini közgazdászt okolja a forintgyengülésért.
A forint továbbra is növekvő nyomás alatt volt hétfőn, miután múlt héten jelentős gyengülésnek indult - írja a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja, a beyondbrics. A blog a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn kiadott közleményét veszi górcső alá, amiben a minisztérium Nouriel Roubini közgazdászt okolja a forintgyengülésért, szerintük ő adta meg a jelet a spekulánsoknak a támadásra. A közgazdász az NGM szerint azt írta hírlevelében, hogy "amíg Magyarország kormánya alá nem írja az új IMF-megállapodást, addig a forint shortolását javasoljuk".
A blog által megszólaltatott Nicholas Spiro, a Spiro Sovereign Strategy ügyvezető igazgatója szerint kissé érthetetlen az IMF szerepének kihangsúlyozása, mivel a forint erősödését és a magyar állampapírok előző hónapokban tapasztalt "ralizását" a megállapodás hiánya nem tudta megakadályozni. Spiro szerint a piacok már kevésbé reagálnak érzékenyen az IMF-megállapodással kapcsolatos hírekre, inkább a jegybank új elnökének esetleges tervei állnak a középpontban. Az ügyvezető igazgató, aki Matolcsy "kalózainak" listáján is szerepel, kifejtette, hogy Magyarország még mindig a leggyengébb láncszem a közép-európai régióban, mivel nagyobb egyéni sajátosságokkal bíró kockázatok vannak hazánkban, mint a többi térségbeli országban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.