Londoni elemzők: a jelek szerint nem lesz IMF-megállapodás
A magyar kormány által kezdeményezett nemzetközi kötvénypiaci befektetői találkozók arra vallanak, hogy legalábbis rövid távon, a kibocsátás előtt már nem valószínű új IMF/EU-megállapodás - vélekedtek az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. hétfői bejelentése után londoni pénzügyi elemzők.
Az ÁKK közölte, hogy felkérte a BNP Paribas, a Citigroup, a Deutsche Bank és a Goldman Sachs pénzintézeteket kötvénypiaci befektetői találkozók megszervezésére Európában és az Egyesült Államokban a következő néhány hétben.
Timothy Ash, a Standard Bank londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza a bejelentést kommentálva hétfő este közölte: véleménye szerint a kezdeményezés azt is jelzi, hogy nem várható "azonnali" megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal egy új finanszírozási programról.
A stratégia most valószínűleg inkább az, hogy "a lehető leghamarabb a lehető legnagyobb" piaci kibocsátást kell végrehajtani, "amíg még olcsó a pénz" - tette hozzá Ash. Az elemző szerint megvan annak a lehetősége, hogy amint befolyt a kibocsátás során felhajtott tőke, jelentős gazdaságpolitikai enyhítés következik, tekintettel a közelgő 2014-es parlamenti választásokra.
Timothy Ash szerint "a magyaroknak ki is kell találniuk valami nem szokványos módszert, hogy legyen valamennyi növekedés", mivel különben a kilátások nem sok esélyt mutatnak a gazdasági növekedésre az idén. Az elemző hangsúlyozta, hogy formálisan egyelőre nem közvetlenül kibocsátási célú bemutató körútról van szó, de a megbízott bankok valószínűleg nagy értékű kibocsátást próbálnak majd elérni.
A várható piaci környezettel kapcsolatban Ash annak a véleményének adott hangot, hogy ha Simor András MNB-elnököt, akinek márciusban jár le a mandátuma, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter követné a jegybank élén, azt a piacok "egyáltalán nem fogadnák jól".
A szuverén magyar kötvénykibocsátás előtti IMF-megállapodásra most már más nagy londoni házak sem számítanak. A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő a közép-európai EU-gazdaságok - köztük Magyarország - idei tőkepiaci hitelfinanszírozási igényeiről összeállított, hétfőn Londonban ismertetett átfogó előrejelzésében kiemelte, hogy Magyarország tavaly jórészt a forintkötvény-piaci kibocsátások emelésével finanszírozta a lejáró devizakötelezettségeket, mivel a magyar kormány akkor még meg akarta várni az új elővigyázatossági IMF-megállapodást, mielőtt megjelent volna egy új devizakötvény-kibocsátással a piacon.
Az IMF-megállapodás esélyei azonban mára "elhalványultak", és a Fitch Ratings várakozása most már az, hogy Magyarország 2013 elején visszatér a nemzetközi kötvénypiacra, ha változatlanul fennállnak a kedvező kondíciók - áll a hitelminősítő hétfői londoni elemzésében.
Az HSBC - a mérlegfőösszeg alapján legnagyobb brit pénzügyi szolgáltató csoport - londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai befektetők számára összeállított idei első átfogó térségi prognózisukban "erősen valószínűtlennek" nevezték, hogy az IMF/EU-tárgyalások "valaha is eljutnak" az új finanszírozási programról szóló megállapodás aláírásáig. A ház megítélése szerint ugyanis a magyar kormány nem kíván semmilyen makrogazdasági változtatásról tárgyalni a Nemzetközi Valutaalappal, és erre jelenleg a piac sem szorítja rá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.