A kenyér árának minimum 20 százalékos emelését kezdeményezi a Pékszövetség még januárban, miközben a piac szereplői nem tartanak indokoltnak ilyen mértékű drágulást. Piaci nyomásgyakorlás lenne csak a háttérben, vagy az életben maradás a tét? Megkérdeztük az érintetteket.
Szó sincs arról, hogy a sütőipari vállalkozások extraprofitra törekednének – mondta Septe József, a Pékszövetség elnöke. Már ősz óta próbálkoznak az áremeléssel, amikor 18-20 forinttal nőtt a liszt ára, így az elérte a kilogrammonkénti 100 forintot. A pékszövetség akkor jelezte, hogy a tartalékokkal nem rendelkező sütőipari vállalkozások kénytelenek az emelkedő költségeket átadási áraikban érvényesíteni, különben tovább nő a veszteségük, és ez már a munkavállalóik létbiztonságát is veszélyezteti.
Az évente több tízmilliárd forint értéket teremtő ágazat országosan 25 ezer dolgozónak biztosít megélhetést. Egy kiló kenyér elkészítéséhez körülbelül 75 dkg lisztet használnak fel, ezenkívül a szállítási költségeket emelte az olajár-növekedés, majd jött a minimálbér, a szakmai bérminimum, a járulékok, és végül az áfa 25-ről 27 százalékra emelése is. Így áll össze végül - a nagy árkülönbséggel kapható, de átlagosan - 300 Ft-os házi kenyér.
A magyar búzát exportálják Európa több országába is, ami a hazai mennyiséget apasztja. Előfordul, hogy a régió országaiból importálnak a pékek lisztet, amire a korábbi években is volt példa, így próbálva kicsit lenyomni a hazai búza árát, de valószínűleg idén nem lesz meghatározó mennyiségű az import liszt aránya. A drágább kenyér iránt csökkenő keresletet kiegyensúlyozhatnák péksütemények értékesítésével, de mostanában éppen ezek iránt esett vissza a kereslet - mondta Septe József. Sokan szinte kizárólag a kenyeret, zsömlét, kiflit veszik.
Még folynak az egyeztetések
Érdemben a kereskedők döntenek, mennyit hajlandók adni a kenyér kilójáért. Fodor Attila, a CBA kommunikációs igazgatója megkeresésünkre azt mondta, hogy egyelőre nem fordultak hozzájuk a pékek az áremelés igényével. Hangsúlyozta, hogy ha ez megtörténik, akkor a tárgyalás során – ahogy korábban is – csak a megfelelően alátámasztott, valós költségnövekményeket fogadják el.
Fórián Zsolt, az Agrár Európa Kft üzletági vezetője szerint annak ellenére, hogy az importált liszt hányada idén nem jelentős, mégis a világpiaci tendenciák alakítják a hazai árakat, ezek begyűrűzése miatt emelkedett ősszel a kenyér ára. 2013-ra azonban javulást lát, csökkenő tendencia várható a liszt árában, ami javíthatja a hazai sütőipari vállalkozások helyzetét, de ettől függetlenül egyéb költségeik növekedése miatt elképzelhetőnek tart egy mérsékelt áremelkedést.
Nemzetközi hatások |
Az idei nyáron fél évszázada nem tapasztalt aszály sújtotta az Egyesült Államok mezőgazdaságának 80 százalékát. Ez augusztusban a búza árfolyamának világpiaci árát 25 százalékkal emelte, ami az élelmiszerárak jelentős növekedésével fenyegetett. Az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Szervezetének (FAO) elnöke, Jose Graziano da Silva ősszel próbálta hűteni a kedélyeket, amikor az amerikai mezőgazdasági minisztériumra hivatkozva kijelentette, hogy a szárazság miatt mindössze egy százalékkal csökkent az éves gabonatermés, ami jóval megnyugtatóbb adat volt a korábban elemzők által várt 3,7 százaléknál. De Oroszországban kilenc, Kazahsztában 4,5 százalékkal csappant meg a terméshozam. Ausztráliát sem kímélte az időjárás, így globális szinten 5 százalékos volt a csökkenés. Ráadásul a terméscsökkenés 85-95 százaléka a G20-államokban történt, ami a liszt 10-20 százalékos emelkedését is hozhatja magával. (Ez a kenyér árában valamelyest kisebb emelkedéssel jelentkezik.) A FAO, a World Food Program és az International Fund for Agricultural Development vezetése szerint a helyzet nem fenyeget a 2007-2008-hoz hasonló élelmiszerválsággal, amikor 6 százalékkal ugrott meg az élelmiszerár-index. |
Kereskedelmi kamara: elfogadhatatlan ilyen mértékű emelés
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OSZK) főtitkára elfogadhatatlannak és indokolatlannak tartja a Pékszövetség által javasolt 20-25 százalékos áremelés mértékét, és nem is tartja valószínűnek, hogy ez be fog következni, hiszen rendkívül nehéz fogyasztói áremelést elfogadtatni a vásárlókkal. Ekkora áremelés szerinte volumencsökkenéshez vezetne.
A pékek ráadásul azt szeretnék, hogy az áremelés még a hónap végén megtörténne, ami Vámos szerint azért indokolatlan, mert a mostani kenyeret még a tavalyi búzából sütik, amit már beárazott a piac. Persze ez nem jelenti, hogy nem növekedtek az egyéb költségek, mint az üzemanyagár, a minimálbér vagy egyéb járulékok, de ezek szerinte összességében nem igazolják a 20-25 százalékos emelést. Az OSZK főtitkára szerint a Pékszövetség részéről történő nyomásgyakorolásnak lehetünk a tanúi. Arra a kérdésre, hogy az élelmiszer-piaci szereplők által javasolt áfacsökkentés az alapvető élelmiszereknél megoldást jelentene-e a termelők gondjaira, a főtitkár úgy reagált, hogy az áfacsökkentésnek csak akkor van értelme, ha a vásárló jól jár. A témában készült felmérések igazolják, hogy az áfa a 27-ről és 18-ról 10 százalékra leszállítása csökkentené az élelmiszer-ágazatban egyébként jelentős feketekereskedelmet, adóbevételeket is generálva az államnak.
Kinek lenne jó az áfacsökkentés?
Múlt év júliusában jött létre a Fórum az Alapvető Élelmiszerek Áfájának Csökkentéséért koalíciója az alapvető élelmiszereket előállító ipar kulcsszereplőinek részvételével, hogy elérje a kormánynál az áfa 27-ről 10 százalék alá való csökkentését. A fórum a Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó Bonafarm csoport és a holland – elsősorban étolajat forgalmazó – Bunge Zrt. együttes kezdeményezésével jött létre, hogy az áfa leszorításával gátat vessen az áfacsalások növekvő mértékének, ami az alapvető élelmiszerek esetében évi 150-300 milliárd forintra becsülhető. Egy korábbi sajtótájékoztatón Torba Tamás, a Fórum szóvivője elmondta, hogy az alapvető élelmiszerek 27 százalékos áfakulcsa, amely a legmagasabb az EU-ban, magas haszonnal kecsegteti az áfacsalókat és az illegális kereskedelem résztvevőit.
A fórum felkérte az Ernst&Youngot, hogy végezzen felmérést az áfacsalás összesített hatásáról. A tanulmányból kiderül, hogy az alapvető élelmiszereket érintő áfacsalás hosszú távon az áfakulcsok csökkentésével visszaszorítható. Egy konzervatívnak minősített becslés szerint az alapvető élelmiszereket érintő áfacsalás összege 128 milliárd forint. A tanulmány kitér arra is, hogy Magyarország regionális versenyképessége is veszélyben van az áfacsalások miatt, aminek következtében befektetések és munkahelyek vesznek el a környező országok javára, a munkanélküli kiadások emelkednek, s egyéb adóbevételek is kiesnek. A tanulmány szerint a vizsgált élelmiszer kategóriában az áfakulcs 27-ről 10 százalékra csökkentése nyomán a csalások mértéke azonnal csökkenne, mert a bűncselekmény elkövetésével elérhető hozam drasztikusan esne, így nem lenne érdemes csalni. Ugyanakkor az intézkedés bevezetésének azonnali hatásaként 46,779 milliárd forintos költségvetési lyuk keletkezne. Ezért is valószínűtlen, hogy a kormány az egyébként is szoros költségvetésbe megpróbálja beleépíteni az áfacsökkentést. Más kérdés, hogy az áfacsökkentést a kereskedők és a gazdálkodók feltehetően lenyelnék, így az nem jelenne meg a fogyasztói árakban.
Süsse meg inkább otthon! |
Egy kis energiával és lelkesedéssel gazdaságosan elő lehet állítani a kenyeret otthon, és még kenyérsütő sem szükséges hozzá. A dagasztásmentes kenyér elkészítése közben – ahogy a névből adódik – még a dagasztással sem kell foglalkozni, de mégsem ez a lényegi különbség, hanem az élesztő mennyisége, a kelesztés ideje, és a sütés módja. Először is a sót és élesztőt kell elkeverni, majd hozzáönteni a vizet, elkeverni és 12 órát keleszteni az ekkor még nokedliszerű tésztát. Azután kovászszerű masszává érik, amit áthajtogatás után be kell lisztezni és egy kicsit pihentetni. Végül a sütőben 250 fokon fél óra alatt felmelegített jénai edénybe kell tenni a tésztát, és visszatéve még fél óráig fedővel, majd fedő nélkül 20-25 percig sütni. A végeredmény a tökéletes házi kenyér. Hozzávalók: 3 csésze (2,5 dl) BL 80-as liszt (fehérkenyérnek való), 1,5 csésze víz, fél teáskanál szárított élesztő, másfél teáskanál só |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.