Gazdaság energiainfo.hu/hvg.hu 2013. január. 03. 16:41

Újabb japán nukleáris erőmű alatt találtak törésvonalat

A Higashi Dori nukleáris erőmű alatt két aktív törésvonal is lehet, nem visszakapcsolni, hanem inkább lebontani kéne - vélik a japán nukleáris hatóság szakértői.

Noha a mindent eldönteni hivatott jelentés még nem készült el, a Higasi Dorit üzemeltető Tohoku Electric máris kijelentette: szerinte a repedések nem aktívak, és semmi nem utal arra, hogy a talajrétegek mozogtak volna az utóbbi időkben. De a NucNuc ennek ellenére állítja: a japán hatóság úgy lája, hogy az üzemeltető ezeket az állításait nem támasztotta alá kellőképpen, így nem mondható, hogy a  törésvonalak inaktívak lennének.

A nukleáris hirmondót szemléző enerigainfo.hu azt írja, hogy a csak 2005 decembere óta üzembe helyezett telepheylen az üzemeltetőnek legalább anniyt meg kell majd tennie, hogy felülvizsgálja a védelmi intézkedéseit. Az ügy érdekessége, hogy a  Higasi Dori (ami 1100 MW bruttó teljesítményű, tehát alig nagyobb, mint paksi atomerőművi kapacitás fele)már a második olyan japán atomerőmű, ami alatt a japán szakhatóság aktív törésvonalat fedezett fel. A Japan Atomic Power Company által üzemeltetett curugai atomerőmű is ilyen, és ott is, a Tohoku Electrichz hasonlóan tagadták a megállapítás helyességét. A hatóság azonban az elmúlt hónapban bizonyította: a törésvonal közvetlenül az erőmű kettes reaktora alatt helyezkedik el.

Higasi Dori - újraindul, vagy le kell bontani?
www.iaea.org

A japán kormányzati irányelvek tiltják, hogy aktív törésvonalra nukleáris reaktor épülhessen. Emiatt elképzelhető, hogy le kell majd bontani a fukushimai atomkatasztrófa után egyébként már leállított erőművet. És ez várhat Higasi Dorira is.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.