Népszabadság: borulhat az egész útdíjtender
Megcsúszott az elektronikus útdíj tendere, mivel a nyertes Getronics közölte, nem áll készen a szerződésre. A lehetőségek között a beruházás teljes bukása is szerepel - írja csütörtöki számában a Népszabadság.
A Népszabadság értesülése szerint két héttel azután, hogy december közepén megnyerte az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) útdíjtenderét, a Getronics jelezte, hogy nem áll készen az elektronikus útdíjrendszer szerződésének aláírására. A lap úgy tudja, hogy a cég levelében teljesen új menetrendet vázolt, amiben az ünnepélyes ceremónia időpontját valamikor január végére ütemezték.
A Népszabadság szerint a csúszás oka, hogy az anyacég, a Getronics Belgium NV csak azzal a feltétellel járul hozzá az útdíjrendszer szerződésének aláírásához, hogy a Getronics Magyarország előbb megköti valamennyi alvállalkozói szerződését, az alvállalkozók közül viszont van, amelyik csak akkor kötelezné el magát, ha az ÁAK és a Getronics már aláírta a 2022. október 31-ig szóló szerződést.
A társaság a lap szerint az ÁAK-tól kért egy hónap alatt megoldhatónak tartja a probléma menedzselését, bár - emlékeztet a cikk - egy hónapjuk a közbeszerzési törvény szerint nem maradna erre, hiszen az alapján a közbeszerzési eljárás eredményének kihirdetése után harminc napon belül a győztessel alá kell írni a szerződést, ami ebben az esetben január 15.
A napilap cikke szerint az autópályakezelő a lehetőségeket mérlegeli, ezek között szerepel, hogy a Getronics kérése miatt várjanak, vagy esetleg elálljanak a szerződéstől, és tárgyalásokat kezdjenek az útdíjtenderen 53,486 milliárd forintos, érvényes ajánlatot adó, de második helyezettként ki nem hirdetett T-Systems Magyarországgal.
A lap szerint a döntéshozóknak számolniuk kell azzal is, hogy a rendszerépítésre július 1-jéig rendelkezésre álló napok múlása nyomán a 6318 kilométer közutat lefedő hálózat kialakításáról idő hiányában végül esetleg le kell mondani.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.