Szász Károly: egyértelmű hatáskör kell a pénzügyi ombudsmannak
Jó eszköz lehet a bankunió Szász Károly, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke szerint. A PSZÁF vezetője szerint a pénzügyi ombudsmannak egyértelmű hatáskört kell adni, emellett pedig túlzó lenne ma azt általánosan kijelenteni, hogy a válság előtti banki gyakorlat, a devizahitelezés felfuttatása és az akkori szerződési feltételek mind tisztességtelenek lettek volna.
Túlzó lenne ma azt általánosan kijelenteni, hogy a válság előtti banki gyakorlat, a devizahitelezés felfuttatása és az akkori szerződési feltételek mind tisztességtelenek lettek volna, noha a Kúria véleményéből tükröződő jogi felfogás nyomán akár ilyen eredményre is juthatnánk - mondta Szász Károly, a Napi Gazdaságnak adott csütörtöki interjújában. Szász szerint az akkori banki gyakorlatot nem a tisztességtelenség vezérelhette. A Kúria kiadott anyaga a PSZÁF elnöke szerint egy útmutatás, amelyet ugyanakkor csak a következő hónapok bírói gyakorlata tölt meg tartalommal
Szász a pénzügyi ombudsman intézményére kitérve elmondta, hogy elfogadja, hogy a kormányzat tovább erősíti a pénzügyi fogyasztóvédelmet, bár ehhez viszont fontos, hogy egyértelmű legyen az ombudsman hatásköre (hogy ne keveredjen a PSZÁF-ével - a szerk.). Az ombudsmannak fontos szerepe lehet ott, ahová a PSZÁF fogyasztóvédelmi hatásköre nem terjed ki.
A PSZÁF vezetője a biztosítási szektor terheire kitérve elmondta, hogy a piaci szereplők számára már ma is alapvető fontosságú volna, hogy a hosszabb távú biztonságos tervezés érdekében kiszámíthatóan, stabilan számolhassanak a közterhekkel, annak mértéke ne változzon menet közben. "Meggyőződésem, hogy az üzleti aktivitás a bankadótól függetlenül is visszaesett volna Magyarországon a válság miatt, s hogy a hitelezés visszaesése jelentős mértékben a kereslet lanyhulásának köszönhető, azt nem a kínálati oldal képességbeli vagy hajlandósági problémái magyarázzák" - emelte ki Szász.
A pénzügyi felügyelet elnöke a bankunióról is ejtett pár szót. Szász úgy véli, hogy a bankunió jó eszköz lehet arra, hogy az eurózóna problémáit megoldják. "Most bizakodóbb vagyok, hiszen fontos előrelépések történtek: a potenciális csatlakozók érdekeit is igyekszik figyelembe venni az ECB, s így a korábban vázolt alárendelt szerep helyére az egyenjogúság lép" - hangsúlyozta Szász Károly. A PSZÁF vezetője szerint ugyanakkor kérdéses, hogy az állam és a bankrendszer szétválasztása egyáltalán lehetséges-e, hiszen a bankok a háztartásokat, a vállalatokat, az önkormányzatokat, s így lényegében az államot finanszírozzák - annak kockázatát viselik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.