Orbán: "nincs kényszerzubbony"
Sikerült érvényesíteni a magyar nemzeti érdekeket a tervezett bankunióval kapcsolatban az EU-országok állam-, illetve kormányfőinek brüsszeli tanácskozásán - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a csúcstalálkozó pénteki befejezése után tartott sajtótájékoztatóján.
Magyarország nincs döntéskényszerben, hiszen bármikor kialakíthatja álláspontját arról, kíván-e csatlakozni az előirányzott bankfelügyeleti rendszerhez - mondta Orbán Brüsszelben.
A kormányfő közölte, az egyeztetések során a hármas magyar célkitűzés az volt - és ezt sikerült is elérni -, hogy a bankunió ne járjon versenyhátránnyal Magyarországra nézve, hogy a nem euróövezeti uniós országok esetleges csatlakozása önkéntes legyen, ha pedig az érintett ország csatlakozik, akkor az ne váljon másodrendű taggá a bankunióban, a jogok és a kötelezettségek álljanak egyensúlyban.
“Ritkán adódik olyan lehetőség, hogy Magyarország miniszterelnöke minden izgalom nélkül ülhet végig egy EU csúcsot” - összegezte tapasztalatait Orbán. A miniszterelnök szerint ehhez az kellett, hogy a magyar diplomaták munkája nyomán minden célt elértünk a formálódó bankunióval kapcsolatban.
A Magyarország bankunióhoz történő csatlakozását firtató újságírói kérdésre Orbán azt mondta, arról csakis a pénzügyi szervezetek, a bankszövetség és a magyar pénzügyi szektor további meghatározó szereplőivel történő egyeztetés nyomán dönthet. Ráadásul mivel az ország szuverenitását is érintő kérdésről van szó, Orbán szerint a parlamentnek is meg kell vitatnia a belépés lehetőségét.
“Nincs kényszerzubbony, a szuverén nemzeti döntés joga teljes egészében garantálva van, ráadásul határidő sem szorít minket” - mondta a kormányfő. A csúcsról általában azt mondta, hogy arról intellektuálisan és lelkileg is teljesen megnyugodva mehetünk haza, különösen mert az EU sokkal jobb állapotban zárja az évet, mint ahogy az az év elején tűnt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.