Gazdaság S.N. 2012. december. 14. 18:47

Magyarok a pult mögött a puncs fővárosában

Bécs november végétől tele van puncsozni járó magyarokkal, ám kevésbé ismert, hogy milyen sok magyar kereskedő próbál szerencsét a mintegy ötven karácsonyi vásár valamelyikén.

„Három éve keresek ilyen pénztárcát” - lelkesedik egy lány a Karlsplatzon lévő karácsonyi vásáron, ahol épp megtaláltam az egyetlen magyar kiállítót, egy bőrdíszművest. A lány egyébként kanadai, de az apja osztrák, és ő használt ilyen kemény bőrből készült gömbölyded pénztárcát. A szerencsés eladó, Kuti Dalma már 12 éve árulja itt a magyar vásárokból jól ismert bőrtermékeket (tarsoly, pénztárca, szemüvegtok, nyakbavaló peace-jel és a T-alakú antalkereszt).

Kétségtelenül igaza lehet, hogy „nem felemelő itt ülni a hidegben”, viszont ilyenkor egy csomó megrendelést be tud gyűjteni. Ezért nem is szeret alkalmazottat fogadni, igaz, nem is szívesen költene rá, mert az árusítóhely bérleti díja önmagában 1400 euró.

Kuti Dalma
Somlyody Nóra

Személyes beszélgetés alapján

Itt, a Karlsplatzon a vásárt szervező művészeti egyesület csak a saját portékát áruló kézműveseket látja szívesen, de ők bárhonnan jöhetnek (nem úgy, mint a Vörösmarty téren, ahol csak Magyarországon készült termékekkel lehet megjelenni). Bekerülni portfolió és személyes beszélgetés alapján lehet, de a teljes 30 napra szóló kiállítási lehetőségért még így is meg kell dolgozni: az első év tesztév.

Kuti Dalma 2000-ben esett túl ezen, amikor végleg megelégelte, hogy – mint mondja – a budapesti kézműves kamara nem képviseli az érdekeit. Ráadásul a pórul járt kézművesek között volt, akik a Sportcsarnok leégésekor, 1999 decemberében ott állítottak ki. Mindene bent égett, nagyjából 3 millió forintnyi értéke veszett oda. Ugyan családja, gyerekei vannak, ekkor mégis úgy döntött, hogy jobban megéri neki évi hat hónapot Salzburgból az osztrák vásárokra járni, és csak az év másik felét Budapesten a családi műhelyben tölteni.

Nem drágább, mint a Vörösmarty téren

Az ilyenkor Bécsben kiállító magyarok között sok a régi motoros. A bécsiek a város adventi vásárai közül a schönbrunnit kedvelik a legjobban, a második helyezett Spittelberg, ez majdnem akkora, mint a Rathaus előtti vagy a Vörösmarty téri. Ez a városrész régen piroslámpás negyed volt, amit a tiltakozások mentettek meg a hetvenes években a bontástól. Ide lyukad ki az, aki a múzeumi negyed titokzatos hátsó kijáratán át távozik, és még két utcát sétál felfelé. A szűk, girbe-gurba utcák romantikusak, és romantikus festők meg kézművesek az üzlethelyiségek bérlői.

Ősmagyar kürtök beveszik Bécset
Somlyody Nóra

Az itteni, főként kézműveseket megmozgató vásárt menedzselő egyesület (magyarul is működő honlappal!) már a kereskedőket is beengedi, igaz magasabb bérleti díjért. 1600 és 3000 euró között van a helypénz, attól függően, hogy 4 vagy 8 nm-es a pult. Bárki hozhatja a saját standját, de a bérlése extra 800-1400 euróba kerül építéssel és bontással együtt. Az az igazság, hogy egy 4 nm-s standot a Spittelbergben működtetni minden költséggel együtt nem drágább, mint a Vörösmarty téren bérelni egy ugyanekkorát, ami tokkal vonóval együtt 750.000 forintba kerül. Persze aki kiteszi a lábát Bécsbe, annak a szállítás, szállás, parkolás extra költséget jelent.

Az idei spittelbergi vásárban kapásból öt magyar stand is fellelhető. Mátyás keramikus, egy Pest megyei településről jár ki már tizennyolc éve. Azt mondja, itt jobban értékelik a magastűzű edényeit, mint otthon. Bonyolultabb a technológiája, drágábbak az alapanyagai, és a magasabb árat otthon kevesebben adják meg érte. A Bécsben megforduló hollandok, angolok viszont értékelik, nemcsak az osztrákok.

Bicikli és szexjátékok

Kicsit odébb egy hosszú pult egyik felét szaruból készült tárgyak foglalják el: díszes kürtök, fésűk, karperecek, csatok; a másik felén fatálak, tányérok halmozódnak. A magyar család Ausztriában él, tizenegy éve árulnak itt, és másokhoz hasonlóan azt mondják, nagyjából 3 havi bevételüket tudják egy hónap alatt megkeresni. A szaruból készült portéka kelendő a vadászromantikát kedvelő osztrákoknál és németeknél, itt ráadásul mintegy harmadáron juthatnak hozzá (50-200 között van egy kürt), mint osztrák kereskedőktől. A családfő örül, hogy két gyereket fel tudott nevelni és el tudnak menni nyaralni. Egyébként „magyarnak” tartja magát, de „nem megy vissza.”

Rheta szexuális játékai
Somlyody Nóra

Bécsben amúgy ötven karácsonyi vásár működik, és a Ringtől távolodva arányosan egyre egzotikusabbak és ökotudatosabbak a kiállítók. Egy szociológia-diplomás magyar lány például használt biciklialkatrészekből készít ékszereket – és szexuális segédeszközöket. „Egyszerre kezdődött, érdekeltek a szexuális játékszerek, és épp javításra szorult a biciklim.” A Rheta néven ismert lány két éve él Bécsben. Elkezdett workshopokat tartani biciklialkatrészek újrahasznosításából, és egy idő után árulni is kezdte a tárgyait (főállásban egy konyhán dolgozik). A bikesexualt egy Alex nevű fiúval közösen csinálja. Rheta a 17. kerületben egy műhelyépületben rendezett hétvégi vásáron pakolta ki a cuccait, 70 euro helypénzt fizetett, és első nap megkereste a bérleti díjat.  

Tömegek alélnak az adventi varázslattól

A városházánál borsos 3000 euróba kerül egy kicsi stand, de az ár felszökhet 16.000 euróig, ha például fedett teraszos puncsstandot akarunk nyitni. Márpedig a vásárokon megfordulók túlnyomó része inni jön, és ha iszik, akkor alkoholt, és ha már, akkor puncsot vesz magához. Egy felmérés szerint egy osztrák átlagosan 35 eurót hagy ott évente a karácsonyi vásárban, ebből 20 eurónyit helyben fogyaszt, a többit ajándékra költi. A vásáron évi hárommillió turista fordul meg, amiből félmillió külföldi, és ez a szám évről évre nő. A külföldiek állítólag a városházánál lévő vásárt szeretik a legjobban, amihez bizonyára hozzájárul, hogy a turistabuszok ott teszik ki a tömegeket, így a szolidabb giccsimádók sem kerülhetik el a néhány éve „adventi varázslat”-ra keresztelt látványosságot. De a vásár nem csak a villámlátogatókból él. A szállodapiacon 2005 november-decemberéhez képest közel 20 százalékos emelkedést mértek tavaly ugyanebben az időszakban – vagyis válság van, csak nem itt és nem ilyenkor.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.