2012. december. 06. 08:13 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. december. 06. 08:59 Gazdaság

Matolcsy: diktatúrát hozna egy Európai Föderatív Állam

A Nicolas Berggruen Intézet szerzőinek könyve alapján egy globális világkormány, valamint az Európai Föderatív Állam veszélyeiről értekezik Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Heti Válaszban.

Matolcsy György felidézi, a könyv szerint a nyugati "egy ember - egy szavazat" modellje nem jobb Kína teljesítményelvű rendszerénél, ugyanis nyugaton a politika a lobbicsoportok és a bankok, nagyvállalatok foglya, a kormányok rövid távú érdekeket képviselnek, a fogyasztói demokrácia miatt mindenki eladósodik, a korrupció lerombolja a bizalmat, és nőnek a társadalmi egyenlőtlenségek.

Kínában ezzel szemben érdemek és nem választás alapján választják a vezetőket, "Konfuciusz alapján kormányoznak", a kormányzati teljesítmény jó, a 78 millió párttag egyre nagyobb része a középosztályhoz tartozik. Emellett ott is erős a korrupció, nagy a környezetszennyezés, és komoly problémát jelentenek a megavárosok.

"Nyugat és Kelet egy új szintézis felé halad: az intelligens, nemzetek feletti világkormány felé" - írja Matolcsy az idézett könyv alapján, ám a miniszter szerint az Európai Unióban rossz volt a sorrend, a közös valutát csak a politikai, költégvetési és kulturális integráció után kellett volna bevezetni. Mint írja, egyesek szerint most egy föderatív Európa lenne a megoldás erős, de korlátozott központi hatalommal, parlamenti ellensúllyal.

A miniszter szerint azonban nincs szükség új szintézisre a teljes globális térben, mert a világ nemzetei saját úton járnak, és nincs "egy legjobb állami berendezkedés", nincs egyetlen mindenkire érvényes "intelligens kormányzás".

"Világkormányra sincs szükség, mert ez a nagyok és erősek diktatúráját hozná, ahogy eddig mindig a történelemben" - véli Matolcsy, aki szerint Európai Föderatív Állam sem kell, mert ez is elvenne a szabadságból és egy új diktatúrát hozna. Szerinte az euró válsága jól mutatja, hogy közös kultúra, értékrend, identitás nélkül nem működik a közös pénz, és ezért ha a fejlettségi, nyelvi, kulturális, értékrendi jellemzők eltérnek, akkor a közös államot csak diktatúrával lehet fenntartani.

Matolcsy szerint ezzel elveszne Európa igazi értéke, a sokszínűség, és elvesztené versenyképességét is. A miniszter szerint azonban szerencsére a világ sem efelé halad, "a technológiákhoz való hozzáférés, az egyéni fogyasztóra épülő új gazdaság bővülő szabadságot kíván, nem új globális vagy regionális diktatúrákat" - írja.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2025. január. 05. 07:00

És akkor dunai kilátás ezerötér' érdekel, Bástya?

Lekordonozták a Halászbástyát, hogy pénzt szedjenek a dunai panorámáért, aztán a közfelháborodás elsöpörte az egészet. Történelmi csúcsra ért a magyar háztartások eladósodottsága, miközben milliárdokat pumpálnak az Eximbankba. Egyre furcsább Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye, Tiborcz István győri üzlettársa deszkával és cukorkával repül rá Paksra, Nagy Márton testvérének köre meg napelemparkot épít. Merre lesz a Mere? Ez a HVG első heti gazdasági összefoglalója 2025-ben.