A gáz- és villanyár tizedével csökkentésének feltételeit kéri kidolgozni a kormány az illetékes minisztériumtól. Akkor is, ha az ország energiaimport függősége ellenére uniós összehasonlításban sem számítanak magasnak az energiaárak.
"A kormány szerdai ülésén arra kérte fel a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot, hogy dolgozza ki a gáz- és villanyár 10 százalékos csökkentésének feltételeit" - nyilatkozta Giró-Szász András, miután Orbán Viktor múlt pénteki rádióinterjújában arról is beszélt, hogy a kormány a rezsiköltségek csökkentésén dolgozik. Az energiainfu.hu legfrisebb posztjában felidézi, hogy a miniszterelnök korábban ugyan már rezsiplafont és a lakosságra terhelő nyomás csökkentését is hangoztatta, Magyarországon európai összehasonlításban nem számítanak magasnak az energiaárak.
A kormányszóvivő bejelentéséből azonban az következik, hogy az energiacégek profitjából újabb szeleteket reszelne le a kabinet. Orbán Viktor ennek nyomatékosabbá tétele érdekében a újramelegítette a korábbi "nonprofit rezsi" ötletét is. A kormányfő azt mondta, hogy "a közszolgáltatások nem arra valók, hogy abból valaki pénzt keressen, ez a szektor nem a profit világa", és hangsúlyozta, hogy a termelő és fogyasztó közti piaci szereplő profitját szándékában áll a minimálisra csökkenteni.
A rezsistopp eddig a kormányzatnak nem sikerült, mert bár a Szél Kálmán terv első verziója is tartalmazott ilyen irányú elképzeléseket, a politikai vállalást a racionalitás, a gazdasági törvényszerűségek és a költségvetés kényszere is rendre felülírta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.