Az amerikai középosztálynak nyújtott adókedvezmények azonnali meghosszabbítását sürgette pénteken a "költségvetési szirtről" (fiscal cliff) szóló, széleskörű megállapodással kapcsolatban Barack Obama amerikai elnök.
Obama rámutatott, hogy kész a kompromisszumra az amerikai gazdaságot újabb recesszióval fenyegető "pénzügyi sziklaszirt" ügyében, ezért jövő hétre meghívta magához az amerikai kongresszus vezetőit. Az elnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a deficitcsökkentést kizárólag kiegyensúlyozott módon tudja elképzelni, vagyis úgy, hogy a megszorításokat kiegészítsék bevételnövelő intézkedések is.
Ezzel kapcsolatban kiemelte: ahogy a 90-es években, a Clinton-kormány idején, most is arra van szükség, hogy megemeljék a társadalom leggazdagabb, évi 250 ezer dollárnál nagyobb jövedelmű rétegének hozzájárulását a közteherviseléshez. Obama elismerte, hogy ő is ehhez a csoporthoz tartozik.
Sürgette ugyanakkor, hogy a demokrata többségű szenátus után a republikánusok uralta képviselőház is fogadja el a lakosság 97 százalékát érintő adócsökkentést. Kijelentette, egy ilyen törvénytervezetet azonnal kész lenne aláírni. Obama szerint mindenki számra adónövekedéssel jár majd, ha az év végéig nem sikerül majd kiegyezni a költségvetési hiány csökkentéséről.
Az elnök előtt John Boehner, az amerikai képviselőház republikánus elnöke a Bush-korszakban bevezetett összes adókedvezmény 2013-ra történő meghosszabbítását javasolta. Szerinte a "pénzügyi sziklaszirtről" szóló, átfogó megállapodást már az új összetételű kongresszusnak kellene elfogadnia.
A költségvetési szirt elnevezés arra utal, hogy a kongresszus és a Fehér Ház tavalyi adósságlimit-vitáját lezáró kompromisszum részeként kidolgozott kiigazító csomag maradéktalan érvényesítése, vagyis a költségvetési tételek egyenlő arányban történő megnyirbálása és az automatikus adóemelés esetén az amerikai gazdaság "a szakadék széléről" ismét recesszióba zuhanhat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.