2012. november. 07. 20:00 HVG Utolsó frissítés: 2012. november. 07. 16:13 Gazdaság

Simor András a válság tanulságáról

A kiszámítható üzleti környezethez a jegybank az árstabilitás elérésével és fenntartásával tud hozzájárulni – írja a HVG e heti számában Simor András, az MNB elnöke.

A jegybankelnök úgy látja: számos ország példáján keresztül megtanulhattuk, hogy alacsony inflációs környezet mellett is felépülhetnek olyan egyensúlytalanságok, amelyek később drámai mértékű alkalmazkodást követelnek. 

Simor András szerint szintén a válság tanulsága, hogy a jegybank lépései — legyen szó akár a hagyományos kamatpolitikáról, akár más, nem konvencionális eszközökről — kevésbé hatásosak akkor, ha a vállalatok, a háztartások és a bankok is arra törekszenek, hogy a válság előtti felívelő szakaszban felhalmozott, utólag túlzott mértékűnek bizonyult adósságállományukat leépítsék.

Tehet-e valamit a jegybank a növekedés élénkítése érdekében? – teszi fel a kérdést a szerző. A hagyományos bölcsesség szerint – mint írja -  a jegybank alapvetően a reálgazdaság ciklikus folyamatait tudja befolyásolni, tartósan csak a gazdaság nominális pályájára képes hatni.

A jegybankelnök írását teljes terjedelmében az e heti HVG-ben olvashatják.

zöldhasú
Hirdetés
Világ Németh András 2024. december. 23. 14:40

„Véres a kezetek” – fellázadt Szerbia

Ezúttal a diákok és az őket támogató felnőttek lázadtak fel Szerbiában. Az egyetemisták és a középiskolai felsős diákok hetek óta követelik, hogy a hatóságok <strong>büntessék meg</strong> a november elsejei, 15 halálos áldozattal járó újvidéki pályaudvaromlás valódi felelőseit , és ne a „kishalakkal” vitessék el a balhét.  A tiltakozó akció legnagyobb tüntetését vasárnap rendezték meg Belgrádban, és már nemcsak az újvidéki katasztrófa felelőseinek megbüntetését követelték, hanem az egész szerb kormány és az államfő, Alekszandar Vucsics lemondását is. A tüntetők mellett áll Novak Djokovic is.