Egész Európának az orosz gázra fáj a foga, de mint már korábban többen is, most lehet, hogy a Brittish Petrol (BP) tett rossz lóra. Putyin embere ülhet az igazgatótanácsba, és akár a Déli Áramlat azeri alternatívájaként gründolt álmára is keresztet vethet.
A Natural Gas Europe cikkét szemlézve az energiainfo.hu arra jutott, hogy anyagilag már most nem egyértlemű, hogy a korábban az évszázad bizniszének kikiáltott BP-Rosznyefty házasságból a britek jól jöhetnének ki. A 104 éves BP saját papírjainak ötödét adta a fúzióba, de lehet, hogy máris le kell nyelniük azt a békát, hogy egy orosz üljön le náluk az igazgatósági tanács egyik székébe. A helyzet komolyságát orosz részről is érzékeltetik: valószínűleg Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik jobbkeze, Igor Szecsin lesz az, aki ezt megteszi.
A Rosznyefty papíron magánvállalat ugyan, de több mint kétharmada (70 százaléka) az orosz állam tulajdonában van. A BP-től a TNK-BP-ben lévő 50 százalékát vásárolta meg, cserébe a britek 12,84 százalékot kaptak az orosz papírjaiból - ehhez még hozzávásároltak 5,66 százaléknyit - írja az energiablog. A BP-t ez arra jogosítja föl, hogy a Rosznyefty igazgatósági tanácsába két embert ültessen. A nagy üzlettel kapcsolatban már a bejelnetéskor megjegyezték szakértők, hogy nem biztos a kölcsönösség, a kölcsönösen jó üzlet létrejötte, mivel a brit cég a TNK-BP-ből származó éves bevétele 3 milliárd dollárróla harmadára csökken, ezért is érthetlen, hogy miért adta el az orosz állami irányítás alatt álló Rosznyeftynek a részvényei 20 százalékát.
A Natural Gas Europe valószínűsíti, hogy az üzletnek csak úgy van értelme, ha az elsősorban politikai befektetés, "azzal ugyanis, hogy a két cég gazdasági vezetése szorosan összefonódott, Oroszország reménykedhet abban, hogy a BP-n keresztül Azerbajdzsán állami olajvállalatára, a Socarra is hatással lehet"- írja az energiainfó. A britek a Soccaraval együtt építenék az Európába tartó déli gázfolyosót, amivel borsot törhetnek a Gazprom Déli Áramlatának "orra alá".
Mint lapunk is megírta, a Déli Áramlat magyaroroszági szakaszának építéséről szóló szerződést épp a múlt héten írták alá Budapesten.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.