A cigaretta jövedékiadó-tartalma idén jelentősen emelkedett, így a középáras termékek ára szeptember elejére – egy doboz esetében – 770-780 forint lett, mégsincs jele annak, hogy magasabb sebességfokozatba kapcsolt volna a feketepiac. Vihar előtti a csönd vagy a vámszervek ellenőrzése vált a korábbiaknál sokkal hatékonyabbá?
Kenyérbe „sütött” cigarettát is találtak már a vámosok, de az is megesett, hogy tortába rejtettek el egy kartont, hogy átcsempésszék a határon. A tortával nem is buktak volna le, ha a vámos meg nem kérdezi milyen alkalomra viszik. Erre azt válaszolták, hogy névnapra, de arra, hogy milyen névnapra, éppen a vámos fiának a nevét sikerült eltalálniuk, ami nem arra az időszakra esett. Egy másik érdekes megoldás egy átalakított Coca-Colás flakon volt, melynek a belsejébe cigit rejtettek. Olyan is volt, hogy az autó motorjának 12 hengeréből csak 6 henger dolgozott, a többibe cigarettát rejtettek, de a nyomozókutya kiszimatolta. A kocsikban egyébként alig van hely, ahová még nem rejtettek cigarettát, találtak már a visszapillantóban, de még a gázüzemű autó üzemanyagtartályában is.
Az átcsempészett cigaretta eladása már nem ennyire színes műfaj, jellemzően aluljárókban, vásárokban és piacokon találkozhatunk egy-két cigit kínálgató árussal. Kérdés, a helyzet változik-e a még idénre tervezett komoly jövedéki adóemelés hatására. December elsejétől további 70 forinttal drágulhat egy doboz cigaretta. Az áremelkedések miatt már jelentős különbség alakulhat ki a hazai és a keleti szomszédországok közötti cigarettaárakban. A helyzet azonban egyelőre az, hogy az elmúlt néhány év áremelkedése nem járt együtt a csempészett cigaretta mennyiségének emelkedésével hazánkban.
Pár éve megugrott a feketeforgalom
A hazai illegális cigarettapiacon 2002-2004 között szabadult el a pokol, amikor jelentősen emelkedett a termék jövedékiadó-tartalma, aminek hatására soha nem látott mennyiségben érkezett be az országba törvénytelen módon külföldről a dohány. (Sokáig az állami adóbevételek növelésének egyik legegyszerűbb módjának számított a dohánytermékeket sújtó adók emelése.) A csempészett áruhoz ebben az időben piacokon és szórakozóhelyeken hozzá lehetett jutni, de a kereskedelemnek ezt a formáját gyorsan felszámolták a vámszervek, így védve az állami költségvetés bevételi oldalát.
A feketepiac nagysága soha nem mérhető, csak becsülhető. Igaz ez az állítás az illegális cigaretta kereskedelemre is. A különböző módszertanokkal készített számítások a 2011-es évre 4,2, illetve 6,8 százalékra teszik a hazai feketekereskedelem nagyságát. E mérőszámokkal kapcsolatosan fontos tudni, hogy a kutatás csak a belföldön adózott, és nem adózott cigaretta között tud különbséget tenni. Az már nem állapítható meg, hogy a külföldön legálisan forgalomba került cigaretta vajon csempészet útján, vagy a legális utasforgalom keretében behozható mennyiségekből származik – mondta el a hvg.hu-nak Suller Attila a NAV vám- és jövedéki szóvivője.
Enyhén erősödik a csempészet
Egyébként nincs számottevő különbség a tavalyi és az idei évre vonatkozó becslések között. Ezt támasztja alá, hogy az észak-alföldi régió határállomásain lefoglalt cigaretta mennyisége 2010-ben 61.343 karton, 2011-ben 62.274 karton, míg ebben az évben október 25-ig 68.757 karton volt. A számsorból enyhe emelkedésre lehet következtetni, egyelőre semmi többre.
Ezt egészíti ki az az idei évre vonatkozó adat, ami az országon belül lefoglalt cigaretta mennyiségéről ad számot. Eszerint országos szinten majdnem 50 millió szál mennyiségben és 1 milliárd 665 millió forint értékben foglaltak le cigarettát a NAV pénzügyi nyomozói büntető eljárás keretében, míg jövedéki eljárásban a NAV pénzügyőrei 7 millió 340 ezer szálat 252 millió forint értékben.
Depókból kerül a piacra
Abban semmi meglepő nincs, hogy Ukrajnából, Romániából és Szerbiából érkezik a legtöbb csempésztermék Magyarországra, s rendeltetési helye sok esetben nem is hazánk. Magától értetődő, hogy a nyugat-európai piacok felé vezető tranzitutak egyikén fekvő Magyarországon sok esetben csak átutaztatják (legalábbis megkísérlik) a keletről érkező árut.
A nagy tételekben történő csempészés módszerei sokat változtak az elmúlt években. A tehergépkocsikban, elsősorban kamionokban a rakomány mellé vagy helyett pakolták a nagy mennyiségű cigarettát. Sok esetben több tízezer kartonos mennyiségben. A sorozatos lebukások miatt taktikát változtattak a csempészek, amit az is indokolt, hogy a keleti határokon belépő kamionokat és vonatokat is röntgennel vizsgálták át, így a szerelvényeken elrejtett dohányt könnyen felfedezték – tudtuk meg a NAV illetékesétől. A taktikaváltoztatás része az is, hogy a korábbiaknál lényegesen kisebb mennyiségben próbálnak cigarettát áthozni a határállomásokon és a zöldhatáron. A cél ezzel egyértelműen a lebukáskor keletkező kár mérséklése.
Egy másik módszer szerint az ukrán határszakaszon az olcsóbb cigarettát a zöldhatáron – nem ritkán a határfolyón átúsztatva – juttatták/juttatják be az országba. A magyar oldalon segédkezők közreműködésével üres családi házakban kialakított „depókban” helyezik el. Innen kerül a termék a fővárosi és a nagyvárosi piacokra. Ez ellen a NAV közúti- és piacellenőrzésekkel tud hatékonyan fellépni. A piacok mellett a szórakozóhelyeken árusított cigarettaárusítás fokozott ellenőrzésével összefüggésben új értékesítési módszer bukkant fel a piacon: telefonhívásra házhoz viszik az árut az illegális kereskedők.
Az ország keleti megyéiben ugyanakkor az illegális cigaretta utcai árusításának nem sok nyoma van, ami az évtized elején még egyáltalán nem volt ritka jelenség Szabolcs-Szatmárban-Beregben, Hajdú-Biharban, Békésben és Csongrádban. Mindez összecseng a NAV-nak azzal az állításával, hogy ezen a téren a szigorú ellenőrzéseknek betudhatóan komoly eredményeket értek el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.