Hétfőn bezár a New York-i értéktőzsde a Sandy nevű hurrikán érkezése miatt. A legnépesebb amerikai városra zúduló heves trópusi vihar a pénzpiacokra mért csapás mellett komoly gazdasági károkat is okozhat. A természeti csapások a történelem során többször is megakasztották – sokszor nem is fizikailag – a tőzsdei kereskedést és negatív hatással voltak a pénzpiacokra. A Budapesti Értéktőzsdének eddig egyszer sem kellett bezárnia hóvihar vagy éppen áradás miatt.
A Sandy nevű szuperhurrikán érkezése miatt a börze tulajdonosai úgy döntöttek, hogy hétfőn nem nyit ki az Egyesült Államokban a New York-i Értéktőzsde és az árupiac sem – a korábbi terveket felülvizsgálva – elektronikus kereskedés sem zajlik majd a parketten, mivel a dolgozók biztonsága a legfontosabb. A hírek szerint a mai nap folyamán döntenek majd arról, hogy mikor folytatódhat tovább a kereskedés. (Az USA-ra lecsapó hurrikánt élőben itt lehet követni).
70 centi hó miatt zárt be legutóbb
A New York-i tőzsde bezárása mellett komoly gazdasági károk is várhatóak. Csak összehasonlításképpen: a tavalyi Irene hurrikán 4,3 milliárd dolláros kárt okozott az érintett polgároknak, de ha a vállalatok leállását is figyelembe vesszük, akkor 16 milliárdra rúg a számla. A legnagyobb kárt ugyanakkor a Katrina hurrikán okozta 2005-ben, amikor is a vihar lecsapott New Orleansra és elöntötte a várost. Irene 105 milliárd dolláros kontót hagyott maga után.
A New York-i tőzsde természeti katasztrófa miatt legutóbb 1996-ben zárt be, akkor is csak részlegesen, mivel több mint 70 centiméternyi hó hullott le a városra rövid idő alatt. Egész napos bezárásra pedig 27 éve nem volt példa, 1985 szeptemberében ugyancsak egy hurrikán, Gloria miatt kellett bezárni a börzét.
Elképzelhető, hogy kedden is zárva marad a tőzsde, négynapos kereskedési szünetre pedig 2007 óta nem volt példa. Akkor a hétvégét egy hétfői újévkezdet követte, január 2-án pedig Gerald Ford egykori amerikai elnök halála miatti gyásznap miatt nem nyílt ki.
A természeti katasztrófák ugyanakkor nem csak az Egyesült Államokban akasztották meg – sokszor nem is fizikailag – a tőzsdei kereskedést. Igaz, egyes katasztrófák azonban szinte alig hagynak nyomot a tőzsdeindexeken, mivel hosszabb távon a szereplők már bekalkulálják az újjáépítés költségeit is a helyzet alakulásába, melyek ellensúlyozzák az azonnal negatívumokat.
A fukusimai földrengés után hatalmasat zuhant a tőzsde
2011 márciusában Japánt hatalmas földrengés rázta meg, az ennek nyomán bekövetkezett cunami pedig városokat döntött romba, több mint 15 ezren pedig életüket vesztették. A tokiói Nikkei 225 a cunamit követő három kereskedési napon 17 százalékot vesztett értékből, a legtöbbet 40 év óta. Volt olyan, hogy egyetlen nap alatt 287 milliárd dollárt vontak ki befektetők a japán piacról. A tőzsdei kereskedés ugyanakkor nem állt le, a 9-es erősségű földrengés nem okozott kárt a számítógépes rendszerekben, bár Tokió több pontján is tűz ütött ki a földrengés következtében.
Mikor voltak zárva a tőzsdék? |
A tőzsdéket csak a legszükségesebb esetben zárják be, ilyen például a mostani, amikor természeti katasztrófa fenyeget. A börzék hétvégén, nemzeti ünnepek alatt, vagy kivételes alkalmakkor – pl. Gerald Ford már említett halálakor – zárnak csak be. Háborúk idején ugyanakkor már annál inkább volt példa arra, hogy bezártak a börzék, a londoni tőzsde ugyanakkor a második világháború alatt, egy pár napos szünettől eltekintve, például szinte az egész háború alatt (limitáltan) működött. A kereskedés adott esetben szünetelhet, ám ebben az esetben legtöbbször technológiai, számítógépes problémák állnak a háttérben. A hvg.hu érdeklődésére a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) Kommunikációs Igazgatósága közölte, hogy a pesti börzét eddigi működése során még egyszer sem kellett bezárni természeti csapás miatt. |
A Japánt sújtó természeti, és az azt követő nukleáris katasztrófa következtében ugyanakkor nem csak a tokiói és oszakai tőzsde kapcsolt lejtmenetbe, hanem a világ más börzéire is átterjedtek a negatív hullámok, a frankfurti DAX a cunamit követő napok egyikén például majdnem 3,5 százalékkal esett. A Világbank becslése szerint a cunami okozta károk összege 235 milliárd dollárra rúg, vagyis ez eddig minden idők legnagyobb gazdasági árat követelő természeti katasztrófája.
A 2004-es ázsiai cunami kevésbé rázta meg a piacokat
A nyolc évvel ezelőtti dél-kelet-ázsiai szökőár, mely 230 ezer ember életét oltotta ki 14 országban, szinte alig éreztette hatását a térség piacain, az indonéz és indiai indexek 1 százalékos pluszban tartózkodtak egy héttel a katasztrófa után. Srí Lankán azonban, mely a térség egyik legszegényebb országának számít, még bő egy héttel a természeti katasztrófa után is négyszázalékos mínuszban tartózkodott a tőzsdeindex. Thaiföldön és Malajziában ugyanakkor szinte semmilyen hatást nem okozott a pénzpiacokon a cunami. (Thaiföldön ugyanakkor a 2011-es nagy árvíz komoly károkat okozott egyes nagy multinacionális, főként informatikában érdekelt cégeknek. A Western Digital merevlemezgyártó papírjai például hamar lejtmenetnek indultak, és még egy hét múltán is 9 százalékos mínuszban tartózkodtak a bázisidőponthoz képest).
Földrengés Új-Zélandon: a biztosítók is komolyan megérezték a katasztrófát
Az óceániai államot 2011-ben és 2012-ben is erős földrengés rázta meg, az előbbi természeti csapás 3,7 milliárd dollárnyi kárt okozott, a 2012-es földrengés után pedig 0,7 százalékot esett a tőzsde, és 2 százalékkal gyengült a nemzeti valuta a dollárhoz képest. Míg a földrengések az egész gazdaságon keresztül éreztették hatásukat, addig különösen a biztosítóknak kellett mélyebben a zsebükbe nyúlniuk – és nekik is tőzsdei árfolyamveszteséget elszenvedniük.
Mekkora kárt okozhat a szuperhurrikán? |
A Sandy, vagy egyesek által "Frankenstorm" névre keresztelt szupervihar nem csak a New York-i tőzsdének okozhat károkat a szünetelő kereskedésből kifolyólag, hanem több más fronton is éreztetheti majd hatását. Ennek kapcsán elsősorban a letarolt házakra, gyárakra, összetört gépkocsikra gondolhatunk. Másodsorban a kiesett termeléssel kell kalkulálni, mivel sok helyen arra kérik a munkavállalókat, hogy inkább maradjanak otthon, mivel nehezen, vagy szinte egyáltalán nem tudnának munkába menni (sok cég ilyenkor távmunkára "állítja át" dolgozóit). A harmadik pont pedig az a kár, melyet egyes termelőegységek újra működésbe hozása jelent, melyek sok esetben pluszköltséggel járnak. Becslések szerint Sandy jóval nagyobb kárt okozhat, mint az Irene hurrikán tavaly, így 16 milliárd dollár feletti összeggel számolhatunk. Emellett pedig még nem is beszéltünk arról, hogy több atomerőmű és olajfinomító is Frankenstorm útjába esik. Az esetleges áramkimaradások akár 10 millió embert is érinthetnek, a olajfinomítók leállása miatt pedig az Egyesült Államok finomítói kapacitásának 8 százalékát (1,2 millió hordó/nap) érintheti. Ha ezek közül egy is leáll, akkor az az USA-t importra kényszerítheti, ami máshonnan vonhatja el az olajkészletet, áremelkedést idézve elő. Arról pedig még nem is beszéltünk, hogy maga a Sandy mekkora hatással lehet a pénzpiacokra, mely vállalatok gyárait tarolhatja le a szuperhurrikán. |
Egy izlandi vulkán a légitársaságokkal tolt ki
Az izlandi, kimondhatatlan nevű Eyjafjallajökull vulkán 2010-es kitörése több mint egy hétig volt negatív hatással Európa légiközlekedésére. Az európai légitársaságok bő 7 százalékot vesztettek értékükből abban a 9 napban, ameddig az európai légtér részlegesen le volt zárva. A járatok 30 százalékát törölték, a cégek 1,7 milliárd dolláros veszteséget voltak kénytelen elkönyvelni. Más közlekedési cégek ugyanakkor profitáltak az "izlandi hamuból", a Párizst Londonnal összekötő Eurostar nagysebességű vonat a légtér lezárásának első két napján 50 ezerrel több utast szállított, mint általában.
Képgalériáinkat a szuperhurrikánról ide kattintva érhetik el olvasóink.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.