Lehajolnak az apróért a bankok
Több pénzintézet is kínál olyan betétszámlákat, amelyeket kisebb havi összegekkel táplálva is el lehet érni növekvő megtakarításokat. De érdemes alaposan megfontolni a választást, rejtett költségeknek és kikötéseknek köszönhetően fogyhat is a betét - olvasható Az én pénzem blogján.
Az egyik legnépszerűbb megtakarítás a CIB banknál elérhető malacpersely konstrukció, amiben közel százezren helyezték el pénzüket a bank kimutatása szerint. A felmérésből szintén kiderül, hogy 2,5-ször többen képesek havi kisebb összeggel gyarapítani számlájukat, mint ritkán, de nagyobb összeget félretenni. A konstrukciót kínáló pénzintézetek által elvárt havi befizetés jellemzően tízezer forint, de van ahol csak ötezer forintot kérnek. Ha valaki nem tudja fizetni a havi összeget, amit vállalt, nincsenek szankciók, de ilyenkor a betéti kamatok alaposan megfogyatkozhatnak.
Az ajánlatok többsége befektetési alapra vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy a havi megtakarítás összegéért a megbízás alapján automatikusan befektetési jegyeket vesznek, és azokat helyezik el a számlán. Ennek az a kockázata, hogy a befektetési jegyek árfolyama igen változó lehet, így előfordulhat, hogy a betett pénz nemhogy gyarapodna, hanem még fogy is. A bankok ezért általában azt ajánlják, hogy a megtakarítók hosszabb távban gondolkodjanak.
A CIB-éhez hasonló remek eredmények eddig egyedülállóak, de más bankok is kínálnak hasonló konstrukciókat. A Citinél nyolcféle befektetési alap közül választhat a megtakarító. Az UniCredit tavaly befektetési, az idén pedig betéti programot indított. A K&H-nál szeptember végéig 7400 ügyfél 140 millió forint betétet helyezett el a megtakarítási számlákra. A Budapest Bank (BB) Lépésről lépésre elnevezésű szolgáltatását már több mint tíz éve kínálja. Az MKB sem elégedetlen a Duplacsavar nevet viselő konstrukciójának eddigi eredményeivel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.