Zuhan a felvásárlási piac
Az idei évben eddig 32 ügyletet hajtottak végre a magyar felvásárlási piacon, amely 25%-os csökkenést jelent az egy évvel korábbihoz képest. Ezzel rekorder hazánk az uniós és régiós 5%-os átlag mellett- írja az Insider blog.
A felvásárlási piac a gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága, a bizonytalan gazdasági környezet és a bankok szorongatott helyzete nyomán kialakult beszűkült finanszírozási lehetőségek miatt indult lejtőnek. A kitörési pontot a kis- és középvállalati szegmens jelentheti – derül ki a http://www.insiderblog.hu/ oldaláról.
Bár a visszaesés jelentős, nem érinti a piac valamennyi szereplőjét. „A hazai felvásárlási piac a kis-és középvállalati szegmensben viszonylag aktívnak tekinthető egyrészt a Jeremie Kockázati Tőke Program - az Európai Unió vállalkozásfejlesztési programja - keretein belül elkülönített közel 90 miliárd forint tőkének köszönhetően. Másrészt pedig azért, mert a banki finanszírozási hajlandóság visszaszorulása is arra kényszeríti a befektetőket, hogy saját forrásból finanszírozzák ügyeleteiket, így a nagyobb tranzakciók váratnak magukra.” – nyilatkozta Sipeki Péter a Niveus Consulting Group M&A üzletágának vezetője. A Jeremie I. Kockázati Tőke Program a résztvevő alapokon keresztül az innovatív, átgondolt üzleti tervvel és elkötelezett menedzsmenttel rendelkező 5 évnél nem régebbi alapítású, 1,5 milliárd forintot nem meghaladó forgalmú, növekedési szakaszban lévő vállalkozások számára biztosít forrásokat.
Kockázati tőke befektetések tekintetében azonban hazánk kiemelkedően jól teljesít a többi uniós tagországhoz képest. A 0,04%-os GDP-arányos tőkebefektetés alapján Magyarország az EU tagországok között a 6. helyen áll, annak ellenére, hogy az első Jeremie program keretében az alapok által elnyert és átlagosan 30% magántőkével kiegészített 48 milliárd forintnyi rendelkezésre álló összeg – részben az alapok késedelmes indulása miatt – egyelőre csak 30-35%-ban került kihelyezésre. A kihelyezések célterületét főként az informatikai és technológiai cégek, valamint média, telekommunikációs, kereskedelemi, feldolgozóipari és biotechnológiai iparágakban szereplő kis-és középvállalatok alkotják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.