Szigorítja a bioüzemanyag-termelést az EU
Korlátozná a mezőgazdasági bioüzemanyag-termelést az Európai Unió, és csökkentené annak állami támogatását.
Az Európai Bizottság új korlátok közé kívánja szorítani a bioüzemanyag mezőgazdasági termelését a klímavédelemre és az élelmiszerellátási biztonságra gyakorolt negatív hatása miatt.
Günther Oettinger energiaügyi biztos és Connie Hedegaard klímavédelmi biztos szerdán benyújtott közös előterjesztésében az uniós klímavédelmi célok elérésében az élelmiszeripari alapanyagként is szolgáló növények üzemanyag-termelési célú termesztésének visszaszorítását javasolta.
Az üzemanyag-felhasználásra az EU tízszázalékos megújítható energiaforrás-részarányt tűzött ki célul 2020-ra. Az új javaslat szerint ennek csak a fele, legfeljebb 5 százalékpont származhatna élelmiszeripari felhasználásra is alkalmas növényi termékekből.
Az uniós biztosok egyúttal elvonnák a bioüzemanyag-termelés állami támogatását, mivel csak csekély mértékben járul hozzá az üvegházhatást okozó gázok csökkentéséhez.
Az előterjesztés szerint bioüzemanyagot alapvetően csak hulladékból vagy algákból lehet majd előállítani, mivel ezek nem vesznek el termőterületet sem a mezőgazdaságtól, sem pedig ökológiailag fontos erdőktől vagy mocsárvidékektől.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.