Gazdaság Nagy Gergő 2012. október. 15. 20:01

Kézműves pezsgőben fürödne Matolcsy

A pálinkafőzők után most a kistermelői borászatokat lepték meg azzal Matolcsy Györgyék, hogy jelentős adókedvezményt adnak a saját pezsgő előállításhoz. Komoly, újonnan megjelenő kereskedelmi mennyiséggel senki nem kalkulál, mivel a legtöbb borászatban hiányzik a pezsgőgyártáshoz szükséges szakértelem. De ha csak néhányan élnek a lehetőséggel, a nagyobb verseny lenyomhatja a minőségi pezsgő árát.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) múlt héten benyújtott, 2013-as adótörvényekről szóló törvényjavaslatának talán legegzotikusabb mondata a kézműves pezsgőgyártás születését segítő aprócska jogszabálymódosítás lehet. A javaslat "a borászatok működési feltételeinek javítása, termékpalettájuk bővítése érdekében" lehetővé tenné, hogy a borászatok saját szőlőborból, legfeljebb 10 ezer liter mennyiségig, palackos erjesztésű pezsgőt állítsanak elő.

Ezzel megnyílna azon pincék előtt is a pezsgőkészítés lehetősége, melyek eddig a bonyolultabb adminisztráció és a drágább technológia miatt ódzkodtak ettől. A lépéssel a törvényhozók minden bizonnyal a minőségi, tradicionális pezsgőkészítés hagyományait szeretnék visszahozni: nem reménytelen kísérlet, de ahogy a pálinkaiparban, itt is évekbe telhet a siker.

Újjáéledhet egy korábbi tradíció

Üdvözlendő ez a lépés, mivel sok olyan termelő megjelenhet majd saját pezsgővel a polcokon, aki már korábban szeretett volna ilyen italt előállítani, de az adminisztrációs akadályok és a drága technológia miatt eddig ezt nem tette meg - mondta a hvg.hu-nak Garamvári Vencel, a pezsgőkészítéssel is foglalkozó Garamvári Szőlőbirtok tulajdonosa. Garamvári szerint ez a lépés mindenképpen színesítheti a pezsgőpiacot, ám azzal számolni kell, hogy már párezer palack előállítása is több millió forintos technológiai beruházással párosul. Ezen túl komoly szakmai háttér és laboratóriumi munka is szükséges a jó minőségű termék előállításához – hangsúlyozta a borász.

Felpezsdülhet a hazai pezsgőpiac
AP / Matthew Mead

Azt látni kell, hogy Magyarországon a klimatikus viszonyok és a szőlőfajták kedveznek a pezsgő alapanyagául szolgáló alapbor készítésének, a második világháború előtt virágzó pezsgőkultúra volt hazánkban – 18-24 nagyobb gyártó és sok kistermelő készített pezsgőt. A háború után ennek végeszakadt, de most újjáéledhet ez a tradíció. Ma Magyarországon mintegy 25-26 millió palack fogy ebből az italból, nagyrészt nagyüzemi, tankpezsgős, nem egyenkénti palackos rázással, eljárással.

A most beinduló kistermelői pezsgőkészítésen elsősorban a nagyobb családi gazdaságok gondolkodhatnak el, mivel ahhoz mindenképpen szükséges egy komolyabb anyagi és szőlőbázis is. Már 4-5 ezer palacknál is érdemesebb komolyabb befektetést eszközölni Garamvári szerint, ha minőségi pezsgőt szeretnénk készíteni. A Garamvári Szőlőbirtok tulajdonosa úgy véli, ha meglesz a kellő minőség, akkor idővel már az exporton is el lehet gondolkodni. "Mi az előállított mennyiség 20 százalékát például már exportáljuk" – emelte ki Garamvári.

Az egész folyamat kulcskérdése ugyanakkor a pezsgő jövedéki adója, mely jelenleg majdnem 150 forint literenként. A jövedéki adóteher jelentős hendikepet jelent a pezsgőgyártóknak Garamvári szerint, így a nagy kérdés az, hogy vajon változni fog-e a jövedéki adó mértéke (a boron továbbra is nulla százalékos ez az adótípus, míg a pezsgőén épp jövőre emelnek 10 százalékot - a szerk.). A helyzet másik oldala ugyanakkor az, hogy az a pár százezres tétel, amely megjelenhet a törvényváltozások kapcsán, a minőségibb pezsgők árát először megemeli, majd a piaci verseny miatt lejjebb nyomhatja. Így a fogyasztók is ebbe az irányba mozdulhatnak el, vagyis lehet növekvő kereslet a jobb minőségű pezsgőre.

Saját étterem mellé saját pezsgőt

A klasszikus technológiájú pezsgő előállításához komoly tudás kell, a nagyobb borászatok viszont  – melyek közül többen már most is foglalkoznak pezsgőkészítéssel, csak bérben készíttetik  – minden bizonnyal belépnek majd erre a piacra, emelte ki a hvg.hu-nak Németh Iván, a Soós István Borászati és Üzleti Szakközépiskola Tangazdaságának vezetője. Németh szerint már ma is sok borász készíttet pezsgőt bérben, ám sokan habzó- és gyöngyözőbort is előállítanak, ami a pezsgőkészítés előszobájának is tekinthető, a tudás tehát részben már megvan. A top borászatoknak nem járna hatalmas költséggel a pezsgőgyártás elindítása, ugyanakkor komolyabb mennyiséggel nem lehet számolni egyelőre.

Hogyan is készül a pezsgő?
A pezsgő erősen savas borból készül: a lassú erjedés során hirtelen beálló hőmérséklet-zuhanásnak van kitéve, így az erjedés nem teljes és bizonyos mennyiségű cukortartalom is fennmarad. Egy idő után az italt bepalackozzák és melegebb környezetbe helyezik, hogy a borban megtalálható élesztők a palackban ismét életre keljenek, és újra a cukron kezdjenek "dolgozni". Az erjedési folyamatnál keletkező szén-dioxid-gáznak nincs hová elszöknie, így szétárad a borban mindaddig, amíg a palackot ki nem nyitják. A pezsgőkészítés folyamatáról a hvg.hu korábbi cikkében olvashat bővebben!

A törvényjavaslat megalkotásakor a tangazdaság vezetője szerint ugyanakkor egyértelműen az lehetett a szándék, hogy a már így is viszonylag szélesebb termékskálával rendelkező borászatok – panzió, bórkóstoló, étterem, pincészet – a saját éttermükben akár saját pezsgőt is adhassanak az ételek mellé, mivel eddig sok esetben ezt nem tudták megtenni, hiányzott az étlapról.

Arra a kérdésre, hogy vajon azok a borászatok, amelyek jelentős alapbormennyiséget szállítanak be (alföldi régió, Zala megye, Izsák környéke) a nagy pezsgőgyárakhoz (Törley, Walton) nem döntenek-e majd inkább a saját pezsgőelőállítás mellett, Németh azt válaszolta, hogy az elején biztos nem szállnak be ebbe a szegmensbe. Egyfelől a drágább technológia, megfelelő szakértelem hiánya, másfelől pedig a 10 ezres palackmennyiség miatt, ez – bár már tetemesebb mennyiség – eltörpül a nagy gyárak termelése mellett.

Sok a pluszmunka a pezsgővel

A borászati gépek nem alkalmasak a pezsgő előállítására, külön gépekre van szükség - mondta a hvg.hu-nak Szentesi József budaörsi borász, aki két éve Budafokon pezsgőpincészetet létesített. Szentesi úgy véli, hogy aki nagyobb tételben szeretne pezsgőt előállítani, az majd elgondolkodhat azon, hogy saját maga állítsa elő a pezsgőt, de sokan maradnak majd olyanok, akik nem vállalják az ezzel járó pluszmunkát. A pezsgőnél az a helyzet, hogy tovább tart és drágább az előállítása, mint a bornak, minimum 9 hónapig kell érlelni. Drágább az üveg, nagyobb nyomást kell kibírnia, hozzájön még a dugó, drótkosár is  – ezek jelentősen növelik a pezsgő előállításának árát.

Még hosszú évek kellenek a minőségi, családi pezsgők megjelenéséhez
Petrik Angelika

A budafoki pezsgős szerint egyértelműen a hazai piacot célozhatják majd meg a magyarországi borászatokból kikerülő pezsgők, mivel a tradicionális, kézzel  – és nem géppel  – rázott pezsgők piaca itthon kicsi, évente 200-300 ezer ilyen palack készül hazánkban, itt van hely a korlátozott bővülésre (bár a fizetőképes kereslet igencsak kérdéses). A lépés ugyanakkor érzékenyen érintheti a bérkészítőket, mivel ők az utóbbi években pont arra rendezkedtek be, hogy azok a borászatok, amelyek nem akartak a pezsgőre időt fordítani, túl bürokratikusnak találták az engedélyeztetést, vagy nem rendelkeztek a kellő szakértelemmel, azok náluk készíttetik el a pezsgőt. Szentesiék évente 40-45 ezer palack pezsgőt készítenek, egyelőre nem tudni, mennyi ügyfelük dönthet a saját előállítás mellett.

A törvényjavaslat hatása ugyanakkor körülbelül két év múlva derülhet ki igazán, mivel csak jövő év elején lép életbe a szabályozás, az idei szüret pedig már véget ért, és az üzleti tervekbe sem kalkulálták bele a pezsgőt. Legkorábban 2013 nyár végén, az őszi hónapokban lehet pezsgőnek való bort szüretelni, ami viszont még legalább 2014 nyaráig a palackban fog maradni. Tehát Matolcsy-pezsgővel csak a következő választások után lehet majd koccintani. 

zöldhasú
Hirdetés