2012. október. 11. 17:28 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 11. 17:34 Gazdaság

Kiemelt jelentőségű lesz itthon a Déli Áramlat

Kiemelt jelentőségűvé nyilvánítja a kormány a Déli Áramlat gázvezeték 229 kilométeres magyarországi szakaszának kiépítéséhez és működtetéséhez kapcsolódó közigazgatási hatósági ügyeket - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM).

A fejlesztés előkészítése ezzel egyszerűbb eljárásban, rövidebb idő alatt mehet végbe - írta az NFM közleménye, amely szerint az erről szóló kormányrendelet  rövidesen megjelenik.

A Déli Áramlat magyar szakaszának megépítésével kapcsolatos végső döntés október végéig megszületik - közölte tengap az orosz Gazprom, amelynek vezérigazgatója, Alexej Miller és helyettese, Alekszander Medvegyev szerdán Budapesten tartott megbeszéléseket Orbán Viktorral. 

A miniszterelnök sajtófőnöke szerint a tárgyaláson áttekintették Európa energiaellátásának helyzetét, sorra vették a folyamatban lévő energiaipari projekteket, különös tekintettel a közös megvalósítás alatt álló Déli Áramlat gázvezetékre.

Idén augusztusban olyan horvát sajtóhírek láttak napvilágot, hogy a Déli Áramlat az eredeti tervekkel ellentétben elkerüli Magyarországot, és helyette Horvátországon keresztül haladna Olaszország irányába. Akkor az NFM azt közölte, hogy a gázvezeték magyarországi előkészítése a tervezettnek megfelelő ütemben halad.

Mai közleményében az NFM azt írta, Magyarország jelenlegi gázbeszerzési lehetőségei fizikailag korlátozottak, ezért a kormány minden infrastruktúrafejlesztési elképzelést érdemben megvizsgál, és indokolt esetben támogat. A tárca szerint a nemzeti energiastratégiában rögzített cél a beszerzési források és útvonalak számának növelése, és fontos diverzifikációs eszköz lehet a tervezés alatt álló Déli Áramlat is.

"A vezeték alternatív útvonalon szállíthat gázt Oroszországból a közép-európai régióba, ezzel növelve a térség energiaellátásának biztonságát. A gázbeszerzési lehetőségek bővítése érdekében a Nabucco gázvezetéket 2010 májusában, az Észak-Dél Energiafolyosó részeként megépülő magyar-szlovák összeköttetést 2011 novemberében nyilvánították kiemelt jelentőségűvé" - idézte fel csütörtöki közleményében az NFM.

 

zöldhasú
Hirdetés