2012. október. 09. 14:42 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. október. 09. 15:43 Gazdaság

Bedőlhet az OTP magánnyugdíjpénztára

Az OTP Bank jövőre már nem támogatja a magánnyugdíjpénztárát, így vagy jókora összeget sikerül az itt lévőktől beszedni, vagy végelszámolásra tesz javaslatot az igazgatóság. Az erről szóló levelet a napokban kapják kézhez a kasszatagok – írja az azenpenzem.hu.

A napokban kapják kézhez az OTP Magánnyugdíjpénztár levelét a tagok, melyből kiderül, hogy a bank jövőre már valószínűleg nem támogatja a kasszát – írja az azenpenzem.hu. Mint a már postára adott levélben leírják: a bank elemezte és értékelte a kialakult helyzetet, számszerűsítette a pénztár jövőbeni működtetéséhez szükséges támogatás nagyságrendjét. Ennek alapján: „az valószínűsíthető, hogy 2012. évet követően támogatásra a pénztár nem számíthat”. Ilyen körülmények között felelősségteljes döntésnek azt tartják, ha az igazgatótanács az év vége előtt javasolja a küldöttközgyűlésnek a végelszámolást.

Az OTP Magánnyugdíjpénztár a második legnagyobb az állva maradt kasszák közül, az első az ING. A kassza már eddig is a többi pénztárhoz képest magas, 5 ezer forintos havi tagdíjfizetést írt elő, és ennek töredéke sem érkezett be. A pénztár tájékoztatása szerint a 13,5 ezer fős tagságból nem egészen ezerkétszázan teljesítettek befizetést, adományt pedig mindössze 11-en adtak. Az azenpenzem.hu úgy tudja, másutt is hasonló a helyzet, hiszen a kasszáknak nincs igazán lehetőségük az elvárt összegek behajtására. Éppen ezért gyanítható, hogy az év végével mások is távozhatnak.

A pénzügyi portál számításai szerint a működési kiadások fedezetére az OTP teljes tagságának legalább ezer forintot kellene egy évre előre egy összegben befizetnie, legkésőbb 2012. október végéig. A következő évben a befizetést minden hónapban teljesíteni kellene. Az azenpenzem.hu értesülése szerint korábban havi 800 forintban gondolkodtak a kasszánál „számlavezetési” költségként. Azonban ilyen feltételek mellett a magánpénztár drágábbá válna az önkéntesnél is, így a tagokat semmi sem ösztönözné, hogy itt folytassák takarékoskodásukat.

Mint ismert, 2011 elején az addig 3 millió körüli taglétszámból nagyságrendileg 100 ezer kasszatag maradt, miután a parlament 2010 végén olyan törvényt hozott, hogy aki nem nyilatkozott maradási szándékáról, megtakarításával együtt automatikusan átkerült az állami nyugdíjrendszerbe. A jelentős elvándorlásra rásegített, hogy az akkor érvényes szabályok szerint az, aki kasszatag maradt, a továbbiakban nem szerzett jogot állami nyugdíjra, noha az állami nyugdíjjárulékot továbbra is fizetni kellett utána (ezt a szabályt 2011 végén eltörölte a parlament).

Tavaly év végén a parlament azzal ítélte végleg halálra a magánnyugdíjpénztárakat, hogy olyan törvénymódosítást fogadott el, mely szerint nyugdíjjárulékot többé nem lehet a kasszáknak fizetni, így azok csak saját tagdíjakból vagy adományokból tarthatják fenn magukat. Tavasszal érkezett a következő csapás a szektor számára, a kormányzat ugyanis újból lehetővé tette a kasszatagok visszalépését az állami pillérbe március 31-ig. Ennek hatására már csak kevesebb mint 75 ezer fő maradt a pénztáraknál.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?