Szívózik az energetikai civil szervezettel a szaktárca
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) kommunikációs főosztálya által küldött körlevél szerint a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) félrevezető módon nem hangsúlyozza, hogy nem állami cég. A MEHI szerint ők ezt sosem állították.
Az NFM egy friss körlevelében azt írta, hogy, hogy bár az idén júliusban nyílt felhívást intézett a Magyar Energiahatékonysági Intézet Korlátolt Felelősségű Társasághoz, melyben a szaktárca "közvetlenül is jelezni kívánja a sajtó munkatársainak, hogy a Magyar Energia-hatékonysági Intézet a félrevezető és jogi szempontból sem aggálytalan névválasztás és –használat ellenére sem állami szervezet, hanem magántulajdonú Kft.", ezzel a MEHI nem foglalkozik eleget.
A szaktárca a média figyelmét is felhívta most arra, hogy a MEHI magánvállalkozásként "a munkatársai és alapítói nézeteit, meglátásait ismerteti kiadott anyagaiban", és hogy a MEHI "képviselői által elmondottak tehát a látszat ellenére sem a központi, kormányzati álláspontot tükrözik".
"A MEHI sem a honlapján, sem közleményében vagy tanulmányában nem állította magáról, hogy állami cég lenne, sőt minden médiamegjelenésünk végén olvasható a cég háttere" - reagált a körlevélre Bart István, az intézet vezetője, aki szerint a minisztériumi körlevélnek ismeretlen a célja. "Az pedig legfeljebb bosszantó, hogy egy minisztériumi közleménynek nincs értelme" - mondta Bart István.
Az energia-hatékonysági civil szervezet és a szaktárca energetikáért felelős államtitkársága közt az lehet a feszültség forrása, hogy a szervezet, ahogyan az "anyaintézménye", az Energiaklub is, rendre tükröt tart a kormányzati produkció elé. Legutóbb a háztartások energiahatékonysági programja francia példájának átültethetőségével kapcsolatban, amikor a francia példa kapcsán arra is emlékeztettek: a karbonforintok sorsáról idehaza hónapok óta nagy a hallgatás.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.