A 2010-ben felállt kormány növekedési víziója mostanra szertefoszlott, a magyar gazdaság beragadt, és még az sem biztos, hogy 2015-ben elérjük a válság előtti szintet. A régióban szinte minden országnak már jóval korábban sikerül ugyanez.
Ki emlékszik már Matolcsy György víziójára, melyben 4-6 százalékos gazdasági növekedést ígért? Pedig nem volt olyan rég, a 2011 első felében kormányzati oldalról még időnként megemlített vágyálom szerint tavaly 3 százalékkal kellett volna nőnie a magyar gazdaságnak, idén tovább gyorsult volna 3,5 százalékra, jövőre pedig megízlelhettük volna az 5 százalékos növekedést is. A magyar gazdaság ehelyett tavaly 1,6 százalékkal nőtt, idén a különböző várakozások szerint nulla és egy százalék közötti visszaesést szenved el, jövőre pedig 1 százalékkal nő a kormány legújabb várakozása szerint.
Így veszítünk el tíz évet
Az egy főre eső magyar GDP-t tekintve még kiábrándítóbb a helyzet. Ez a mutatónk az idei csökkenéssel és a jövő évi mérsékelt növekedéssel a kormányzati ciklus végéig nem éri el azt a szintet, ahol az utolsó félig-meddig válságmentes évben, 2008-ban voltunk (ez akkor 10600 euró volt, ma 10100 az Eurostat adatai szerint). Inkább 2015-ben haladhatnánk meg ezt a szintet, ha még érvényes lenne, amit a kormány a tavaszi konvergenciaprogramban leírt és a gazdaság 2014-15-ben 2,5 százalékkal nőne.
Azonban már ez sem valószínű, hiszen az elmúlt időszakban éppen az derült ki, hogy a magyar gazdaság alig képes a növekedésre: míg korábban 3 százalékos éves növekedés is elképzelhető volt különösebb erőlködés nélkül, ma a növekedési képességünk valahol nulla és fél százalék között van. Vagyis a magyar gazdaság növekedése leült, beszorultunk egy stagnálás közeli helyzetbe – mondta a hvg.hu-nak Bod Péter Ákos közgazdász. A beragadásunk alapján még az sem túlzó félelem, hogy az egy főre eső magyar GDP 2015-re sem éri el a válság előtti szintet. Másképpen: majd tíz évvel évvel a válság kitörése után is nagyjából ugyanott tarthatunk majd, mint előtte.
Pedig nem olyan nehéz ez
Pedig, ha körülnézünk a régióban, nem olyan nagy ördöngösség meghaladni a válság előtti egy főre eső GDP-t: a többi országnak szinte kivétel nélkül sikerült elérni egy ilyen mértékű gyarapodást. Az Eurostat adatai alapján Bulgáriában már 2010-ben meghaladta ez a mutató a 2008-as szintet, Csehországban ugyancsak, Szlovákia és Lengyelország 2011-ben lépte át a küszöböt (és időközben Lengyelország valószínűleg már az uniós átlaghoz való közeledésünkben is lehagyott minket).
A magyarhoz képest jobb helyzetben vannak a balti államok is, pedig ők sokkal nagyobb visszaesést szenvedtek el 2008-09-ben, mint Magyarország. Észtország idén az Európai Bizottság növekedési várakozásai alapján már várhatóan meghaladja a 2008-as egy főre eső GDP-t, Litvánia szintén, Lettországnak pedig valószínűleg 2013-ban ugorja meg az akadályt.
A magyarhoz hasonló szerencsétlenkedés nyomait legfeljebb Románia egy főre jutó GDP-jének várható alakulásán láthatunk. Azonban még keleti szomszédunk is várhatóan gyorsabban, 2014-15-re összeszedi magát, ha tudja tartani a Világbank által várt 3 százalékos gazdasági növekedést 2014-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.