Szerencsejáték Szövetség: kiábrándultak a jogállamból a játékgépesek
A nyerőgépipar dolgozói számára megkérdőjeleződött a jogállamiság Magyarországon a parlament mai döntésével – foglalta össze a Magyar Szerencsejáték Szövetség (MSZSZ) elnöke az iparágban dolgozó vállalkozók és munkavállalók szomorú következtetését. A Magyar Országgyűlés kormánypárti képviselői a nyerőgépek betiltása mellett ma megszavazták negyvenezer becsületes munkavállaló munkanélkülivé tételét, közel kétszázezer családtag megélhetésének elvesztését.
Schreiber István, a szervezet elnöke elmondta, hogy az MSZSZ tagjai szerint a legszomorúbb az, hogy több tízezer ember vasárnap még úgy hajtotta álomra a fejét, hogy bízhat a jövőben, a magyar kormány által hozott törvények alapján elindul a szerveralapú üzemeltetés és lesz munkája, amit szeret. Hétfőn reggel mindezt a reményt elvették ezektől az emberektől és családtagjaikat is a létbizonytalanságba sodorták.
Az MSZSZ lesújtva áll a lépés előtt, ami egy jogállamban megtörténhetett - írják közleményükben, amelyben hozzáteszik, szomorúan tapasztalják, hogy a magyar kormány homályos érveléssel, egy tollvonással szüntet meg egy ágazatot, holott a nyerőgép iparág huszonegy évig volt komoly pillére a magyar gazdaságnak. A piaci szereplők különböző jogcímeken történő éves befizetése a költségvetésbe 70 milliárd forint volt (ebből játékadó évente 35 milliárd). Ez a huszonegy év alatt több százmilliárd forint volt. Ebben a gazdasági és pénzügyi helyzetben a szervezet szerint ez aligha indokolható lépés, hiszen az online szerencsejáték megadóztatása ezt a kieső tételt nem pótolja, hiszen azokat a pénzeket amúgy is be kell szedni.
Az MSZSZ tagjainak, 1200 magyar vállalkozónak legkésőbb hétfőig negyvenezer embert kell elküldenie az állásából - írja a szövetség. Schreiber kiemelte: érdemi indoklás hiányában csak találgatják a szakmájuk kivégzésének okát, hiszen nincs egy hónapja, hogy az illetékes nemzetgazdasági tárca bizakodó hangú közleményben számolt be arról: a következő hónapokban új alapokra helyezve felpöröghet a piac, elindulhat a szerveralapú pénznyerő automata üzemeltetés, aminek minden jogszabályi háttere adott volt.
"Most tiltással és alaptalan, koholt vádakkal nézünk szembe, azt állítják, nemzetbiztonsági kockázatot hárítottak el munkánk elvételével" - írja felháborodva a szövetség. "Maffiózóként tüntetnek fel bennünket a médiában, holott a legszigorúbban szabályozott és ellenőrzött iparág tagjai voltunk."
A NAV (korábban az APEH) Szerencsejáték Felügyeleti Főosztálya évente átlagosan 15 000 ellenőrzést végzett a pénznyerő automata szektorban és az összes ellenőrzésnek csupán 3 ezrelékében találtak törvénysértést - emlékeztet az MSZSZ. Ez az adat pedig bármely ágazatnak a becsületére válna – emelte ki az elnök, aki a vádakat a vállalkozók és a munkavállalók nevében egyaránt visszautasítja.
Az MSZSZ közleményében kitért arra, hogy a dolgozók megrendülten vették tudomásul azt is, hogy választott kormányuk miniszterelnökségét vezető államtitkára negyvenezer munkanélkülivé lett embernek azt mondta: „A szívem nem szakad meg értük”; „Lóverseny-nyelven szólva: tétek törölve”.
Schreiber István elnök szerint az iparág tagjainak legfőbb kérdése a törvényhozás felé az, hogy ha a „Fidesz krédójával ellentétes a szerencsejáték” – mint azt nyilatkozták – akkor miért hoztak tavaly novemberben törvényt az új típusú üzemeltetési formáról és emelték ötszörösére a játékadót? Idén júniusban pedig kiadták a jogszabály végrehajtási rendeletét befektetésre biztatva mindenkit. Miért nem lehetett már akkor, tavaly novemberben meghozni a mai derült égből jött döntést – mielőtt vállalkozásokat lovalnak bele olyan beruházásokba a jogbiztonságban való hitüket kihasználva, amelyek nem térülnek meg?
Ha a „Fidesz krédójával” ellentétes a szerencsejáték, akkor az online szerencsejáték nem az? - teszi fel a kérdést az MSZSZ, amely szerint éppen ez a legveszélyesebb, hiszen korhatár nélkül, az otthoni számítógépről bárki elvesztheti családja teljes vagyonát. Az online szerencsejáték a lehető legveszélyesebb, hihetetlen gyors az átfutása, még az utcára sem kell kimenni miatta, nem véletlen, hogy sok országban tiltott tevékenység. Az adóbevételek jelenleg pedig egyáltalán nem folynak be belőle, ahogy sok év óta nem.
Az MSZSZ szomorúan tudatja, hogy a döntés újabb negyvenezer munkanélkülit, segélyre szoruló magyar embert eredményezett már ezen a héten, nem beszélve arról a komoly társadalmi veszélyről, hogy a fekete üzemeltetés hamarosan fel fogja ütni a fejét Magyarországon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.