2012. szeptember. 28. 19:20 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 28. 19:58 Gazdaság

40 milliárd eurós lehet a spanyol bankok tőkeinjekciója

A spanyol bankrendszernek a legrosszabb esetben akár 59,3 milliárd euró tőkejuttatásra is szüksége lehet a pénzügyi-gazdasági válság átvészeléséhez – derül ki az Oliver Wyman tanácsadó cég stressztesztjéből, amelyet a spanyol kormány megbízásából végeztek el. A spanyol jegybank helyettes kormányzója később közölte: körülbelül 40 milliárd eurót vesznek igénybe a bankrendszer feltőkésítésére létrehozott európai hitelkeretből.

A legkedvezőtlenebb forgatókönyv 6,5 százalékos GDP-csökkenést feltételez a 2012-2014-es periódusra.

A tanulmány szerint a vizsgált 14 bank felének lehet szüksége tőkejuttatásra. A már államosított bankok közül a Bankia SA-nak 24,74 milliárd, a Novagalicia Banknak 7,18 milliárd, a Catalunya Banknak pedig 10,83 milliárd euró tőkejuttatásra is szüksége lehet.

A három legnagyobb spanyol banknak, a Banco Santander SA, a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA és a CaixaBank SA pénzintézeteknek nem lesz szüksége feltőkésítésre.

A spanyol kormány a Wyman-jelentés alapján dönti el, mekkora összeget hív le a spanyol bankrendszer feltőkésítésére az EU 100 milliárd eurós hitelkeretéből.

A stresszteszt közzététele után az euró korrigálta napközben elszenvedett veszteségeinek egy részét: 1,2840 dollárról 1,2870 dollárra erősödött. Nap közben 1,2959 dolláron is jegyezték az eurót.

Közben Fernando Restoy, a spanyol jegybank helyettes kormányzója pénteken közölte: körülbelül 40 milliárd eurót vesznek igénybe a bankrendszer feltőkésítésére létesített európai hitelkeretből. "Első becsléseink szerint a 100 milliárd eurós hitelkeretből ténylegesen lehívott összeg körülbelül harmadával lehet kevesebb az Oliver Wymann által megadottnál" – tette hozzá.

Az Európai Központi Bank (EKB) pénteken közleményben üdvözölte a spanyol bankrendszer vártnál alacsonyabb feltőkésítési igényét.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.