Berlin egy uniós biztosra bízná a túlzottdeficit-eljárásokat
Németország a költségvetési fegyelmet és adósságcsökkentést előíró uniós fiskális paktum szigorítását sürgeti, a javaslat fő eleme, hogy az Európai Bizottság (EB) pénzügyi biztosa önállóan dönthessen a túlzott államháztartási deficit miatti eljárásokról - írta a Focus című német hetilap.
A lap hétfőn megjelent száma szerint Berlin a fiskális paktum szigorítása révén szinte teljesen szabad kezet adna a gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztosnak a túlzott deficit csökkentésére vonatkozó - eredetileg a növekedési és stabilitási paktumban lefektetett - eljárásban.
A német kormány még az idén, a novemberi, vagy az évzáró decemberi uniós csúcson konkrét eredményeket akar elérni az ügyben. Egyelőre Ausztria, Finnország, Hollandia és Luxemburg jelezte, hogy támogatja a javaslatot - írta a Focus.
Jelenleg kizárólag az EB versenyügyi biztosa dönthet saját hatáskörben tagországok elleni eljárásokról. A többi uniós biztos - így a pénzügyekért felelős bizottsági tag is - csak akkor léphet fel valamely tagállammal szemben, ha megszerzi a 27 fős testület többségének támogatását.
A fiskális paktum legfontosabb előírása az, hogy a konjunkturális változások hatásától megtisztított deficitet a bruttó hazai termék (GDP) 0,5 százalékára, a GDP-arányos államadósságot pedig 60 százalék alá kell szorítani. Az EB ellenőrizheti a kötelezettségek teljesítését, és akár pénzbüntetést is kiszabhat, ha a kormányok nem hajtják végre az előírásokat. A kormányközi szerződést az idén márciusban írta alá 25 uniós tagország, Nagy-Britannia és Svédország nem csatlakozott. A szerződés előírásai az euróövezeti tagországokra vonatkoznak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.