Giró-Szász: senki sem vitatja, hogy az IMF feltételei között van a bankadó megszüntetése
Senki nem vitatja, hogy az IMF és az EU feltételei között van a bank- és a tranzakciós adó, vagyis a bankokra kivetett terhek megszüntetése, és olyan megszorítások bevezetése, mint amilyeneket kértek 2008-ban is a szocialista kormánytól – mondta Giró-Szász András kormányszóvivő az M1 Ma reggel című műsorában.
A magyar kormány eltökélt abban, hogy a 2008-hoz hasonló, rossz megállapodást nem fog kötni az IMF-fel, és mindent megtesz, hogy a megállapodás fókuszát a megszorításokról az érdemi növekedés irányába tolja el – hangsúlyozta a kormányszóvivő az M1 Ma reggel című műsorában hétfőn.
Giró-Szász András elmondta, hogy a Magyarországnak nyújtandó elővigyázatossági hitelkeret kapcsán két dokumentum is van: az egyik "az újságok által felkapott", az IMF-es tárgyalások során itt hagyott, a másik pedig egy egy héttel ezelőtti dokumentum, amiben az Európai Bizottság fogalmazta meg a feltételeit, elvárásait, gondolatait.
A szóvivő szerint ezek a dokumentumok – sok minden más mellett – azt is leszögezik, hogy Magyarország makrogazdasági kondíciói alapján elővigyázatossági hitelkeretre jogosult, tehát arra, amit a kormány is szeretne. Ez a keret abban segítene, hogy ha Európában rosszabbul mennének a dolgok, annak a negatív hatása a stabil talpakon álló magyar gazdaságot ne döntse meg – tette hozzá.
Giró-Szász András a feltételekről annyit mondott: azt senki nem vitatja, hogy az IMF és az EU feltételei között van a bank- és a tranzakciós adó, vagyis a bankokra kivetett terhek megszüntetése, és olyan megszorítások bevezetése, mint amilyeneket kértek 2008-ban is a szocialista kormánytól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.