Ismét rekordon az orosz olajtermelés
Oroszország, a világ legnagyobb olajtermelője, augusztusban átlagosan napi 10,38 millió hordó (159 liter/hordó) kőolajat hozott felszínre az orosz energiaügyi minisztérium vasárnap megjelent adatai szerint, ez újabb rekord a Szovjetunió 1991-es megszűnése óta.
Az előző rekordot, amely napi 10,36 millió hordó volt, az előző három hónap mindegyikében beállította az orosz olajtermelés. Minden idők olajtermelési rekordjait az 1980-as évek végén, még a Szovjetunió fennállása alatt érte el Oroszország, ami napi 11,48 millió hordó volt évi átlagban 1987-ben, a BP olajtársaság adattára szerint, vagy napi 11,41 millió hordó 1988-ban, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) tudomása szerint. Hazai adatok nem ismeretesek abból az időből.
A Szovjetunió megszűnése után az orosz olajtermelés visszaesett. Az új beruházásoknak köszönhetően először 2009-ben nőtt megint napi 10 millió hordó fölé, ismét világelsőként megelőzve az OPEC-tag Szaúd-Arábia termelését. Oroszország egyszersmind a világ második számú olajexportőre. Oroszországé nagyságra a nyolcadik kitermelhető olajtartalék a világon - körülbelül 60 milliárd hordó -, a földgáztartaléka, körülbelül 44,8 billió köbméter, pedig a legnagyobb a világon.
Elsősorban a nagyobb termelés és az emelkedő olajárak segítették ki Oroszországot az elmúl évtized végi gazdasági világválság okozta visszaesésből. Az orosz hazai össztermék (GDP) 2009-ben 7,8 százalékkal csökkent, majd 2010-ben és tavaly 4,3-4,3 százalékkal bővült. Az orosz olajipar és a kapcsolódó szolgáltatások az orosz hazai össztermék (GDP) 17 százalékát adják kínálati oldalról.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.