Gazdaság Antall György 2012. augusztus. 21. 14:00

Zwack Péter öröksége

Zwack Péter nemcsak vállalatvezetőként és közéleti személyiségként volt példaadó, hanem a régi családi vállalkozás átadása a következő generációnak is követendő példa lehet az alapítók most nyugdíjba készülő nemzedékének.

Zwack Péter halálával nemcsak egy kalandos élet zárult le, hanem egy magyar legenda, egy igazi magyar „unikum” ötödik generációja lépett át a történelembe. Az őszinte és érdek nélküli tisztelet számtalan jele nyilvánult meg az üzleti élet, a sport területe, a borászat és gasztronómia, a politika és a diplomácia képviselői felől, itthonról és külföldről egyaránt.

Zwack Péter világpolgár volt és lelkes magyar hazafi, sikeres üzletember, aki rövid időre közszolgálatot is vállalt, a szabad Magyarország első washingtoni nagyköveteként. Üzleti ügyeiben is higgadt és átgondolt döntéseket hozott. Az 1840-es években alapított családi céget 1948-ban államosították. Zwack Péter egyike volt a kevés emigrációból hazatért magyarnak, aki vissza tudta szerezni az egykori családi vállalkozást.

De nem a múlt iránti nosztalgiából élt, hanem lépésről lépésre fejlesztette számottevő cégbirodalommá az állami Budapesti Likőripari Vállalatot és hazahozta az igazi Unikum receptjét is. A leghíresebb termék, a több mint kétszáz éves Unikum receptjét az akkori tulajdonos Zwack Béla és Zwack János nem adták át az állam képviselőinek, így az 1990-es évek elejéig kapható Unikum nem volt unikum!

HVG Archív (1998) Gordon Eszter

Zwack Péter 2008 után fokozatosan visszavonult a napi operatív irányításból, és átadta a stafétát a hatodik generációnak, fiának, Sándornak, a borászat-borkereskedelem ágazatot pedig lányának, Izabellának, ő maga tiszteletbeli elnökként volt jelen a vállalat életében.

Magyarországon még csak tanuljuk a családi vagyongazdálkodást, mert 1945-től kezdődően egészen a rendszerváltásig nem jöhettek létre családi vagyonok, a legújabb kori vagyonfelhalmozás 1988-1989 óta kezdődött meg. Az alapítók korosztálya éppen ezekben az években készül visszavonulni. Az utódoknak életképes vállalkozást kell átadni, amely akkor is működik, ha már nem az alapító – minden titkok tudója – irányítja.

A hadseregeket a legnagyobb veszteségek nem a támadás során, hanem a visszavonulás idején érik. Egy-egy sikeres vállalkozásban valóban egy élet munkája van benne, de éppen emiatt az alapító akkor teszi vele a legjobbat, ha jó időben, rendezetten tud kivonulni az üzletből.

A tőzsdei cégek részvényeit beárazza a tőkepiac, de a családi vállalkozások reális értékét igen nehéz megállapítani. Az ilyen vállalkozások az évtizedek során többnyire úgy nőttek, mint az erdei cserjék, formázás, metszés, a sérült és halott ágak eltávolítása nélkül. Így sokszor égető szükség lenne megfontolt átalakításra, a jogszabályi környezet és a célszerűség összehangolására is.

Az alapító távozása mindig nagy megrázkódtatás, de különösen az, s akár végzetes is lehet a vállalat jövője szempontjából, ha az alapító halála, súlyos betegsége, válása, nyugdíjba vonulása előkészítetlen volt. Az ő tudása, kapcsolatrendszere, az általa meghonosított kultúra a cég egyik legnagyobb tőkéje.

A megfelelő, rátermett utód kinevelése mindig az előd felelőssége: ha lehet, a családon belülről, ha nincs arra alkalmasnak látszó családtag, akkor megfelelő és megbízható külsős személyében. A visszavonulás elhatározása után pedig tartania kell magát a döntéshez és tudnia kell elengedni a vállalatot.

Fotógaléria Zwack Péter búcsúztatásáról - kattintson a képre!
MTI / Kollányi Péter

Gyakran előfordul, hogy a nagy formátumú vezető visszajár „kísérteni”, továbbra is belefolyik a döntéshozatalba, mindenről tudni akar, megpróbálja továbbra is befolyásolni a cég mindennapi életét. Ezzel szinte mindig együtt jár, hogy az új vezetőt megkerülve a munkatársak a korábbi vezetőt keresik meg ügyes-bajos dolgaikkal, vagy ellenvéleményeikkel, mintegy hozzá „fellebbeznek”, ami végtelenül meggyengíti, súlytalanítja az új vezetőt.

A helyes magatartás ezzel szemben az, ha a régi vezető megadja az utódoknak a „tévedés szabadságát”, ami az önálló döntéshozatal természetes része. Ha mindezt túlságosan rizikósnak érzi, átadhatja a stafétát részenként is, mindig csak egy-egy területet átengedve a kiszemelt utódoknak. Fájdalmas, mégis gyakori eshetőség, hogy jobban megéri egyszerűen értékesíteni, eladni a céget, amely adott esetben sokkal többet érhet, mint egy bizonytalan végű vezetői kiválás után.

Az anekdota szerint II. József császár volt a névadó, amikor „Das ist ein Unicum” elismeréssel kiáltott fel a Dr. Zwack féle gyógynövény-likőrt kóstolva. Zwack Péter nemcsak vállalatvezetőként és közéleti személyiségként volt példaadó, hanem a régi családi vállalkozás átadása a következő generációnak is követendő példa lehet az alapítók most nyugdíjba készülő nemzedékének. Reméljük, hogy Zwack Péter példáját minden téren sokan követik majd, így az nem lesz unikum.

Dr. Antall György, a Réti, Antall és Társai PwC Legal partnere

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?