Dubrovnik a beruházások egyik fellegvára lehet
Dubrovnik a világ egyik leglátogatottabb turistaközpontja, ám miután a látogatók végigmentek az óváros utcáin, meglátogatták a régi templomokat és várfalakat, nem nagyon lehet mást csinálni. Ezért is gondolta úgy egy befektetőcsoport, hogy golfpályát épít a város fölé. Ennek már hat éve, a beruházás eddig nem valósult meg. A helyzet ugyanakkor most változhat.
Több mint 1,1 milliárd dolláros beruházással egy befektetőcsoport golfpályát építene a horvátországi turistaparadicsom, Dubrovnik föletti dombra. A terv azonban hat éve nem mozdult el a holtpontról, mivel a város és a régió politikai szereplői ellentétes oldalon állnak és politikai haszonszerzésre használják fel az ügyet - írja a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja, a beyondbrics. A befektetők ugyanakkor azzal számolnak, hogy a következő hónapokban áttörés következhet be, és elindulhat a fejlesztés. A golfpálya mellett egy 46 millió eurós villaprojekt is tervben van, ám ez is csúszik a bürokratikus akadályok következtében.
A dubrovniki beruházás is csak az egyik példája annak, hogy mivel kell szembesülnie a beruházóknak, ha horvátországi fejlesztéseket szeretnének létrehozni. Nemzetközi felmérések szerint Horvátországban nehezen lehet beruházásokat megvalósítani, még a közép-kelet-európai országokhoz képest is nagy a horvátok lemaradása. Az Európai Unióhoz (EU) jövő júliusban csatlakozó ország szociáldemokrata kormánya ezért eltökélte, hogy javít ezen a helyzeten, és gazdasági programja egyik fő elemévé tette a bürokrácia csökkentését és a beruházások ösztönzését.
A dubrovniki villák felépítését tervező befektető szerint erre szükség is lenne, mivel klienseik szívesen fektetnének be Horvátországban, így a dubrovniki helyzetet árgus szemekkel figyelik majd a külföldi üzletemberek a következő hónapokban, mivel az megmutathatja, hogy mennyire is van változóban a horvát üzleti és befektetési környezet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.