Gazdaság hvg.hu 2012. augusztus. 14. 12:55

Bukósisakot kell felvenni

Az egész ázsiai térség konjunktúrájára hatással van Kína, és ha az ország lassul, akkor az máshol is megjelenik. Technikai jelleggel pedig egyes nagy országok devizatartalék-stratégiájában megjelenhet a kínai fizetőeszköz, a jüan. Spanyolország ugyanakkor nem biztos, hogy kezelni tudja az adósságproblémát, és eközben még reális esélye is van az eurózóna felbomlásának. Magyarországon pedig bukósisakot kell felvenni. A Portfolio.hu terjedelmes interjút közölt Duronelly Péterrel.

Terjedelmes interjút közölt Duronelly Péterrel, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatójával a Portfolio.hu. A globális, európai és magyarországi gazdasági helyzetet taglaló interjúban Duronelly átfogó képet adott a világgazdaság állapotáról.

Kína a japán útra léphet

A Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint Kína szerepe rendkívül fontos, a távol-keleti ország az egész ázsiai térség konjunktúrájára hatással van. Ha Kína lassul, akkor azt máshol is megérzik. A globális üzleti bizalom szempontjából Kína szerepe erősödött az utóbbi időkben, és ez a bizalom továbbra is megtalálható. A bizalom sokat segített abban, hogy a nemzetközi üzleti környezet csak ennyit romlott az elmúlt hónapokban. Ugyanakkor elképzelhető, hogy Kínában is ugyanaz történik, mint Írországban, az építőipar túlfűtöttsége következtében hitelválság alakulhat ki, emelte ki Duronelly. A kínai beruházások hatjóerejének az infrastrukturális beruházások számítanak, ezek azonban politikai megfontolások alapján történnek, és adott esetben az összhatás még negatív is lehet (pl. a gombamód szaporodó kínai napelemgyárak lenyomták az árakat).

Duronelly Péter szerint Kínában is kialakulhat hitelválság
Hernádi Levente Haralamposz

A magas államadósság kezelésére való szcenáriók esetében nem a 7-9 százalékos gazdasági növekedést kell figyelembe venni, hanem lényegesen alacsonyabbat. Ha ezt vesszük, akkor Kína a 80-as évekbeli japán útra lépett most, és egyáltalán nem kizárt, hogy a 2010-es évek végétől a japán mintát fogja követni, hangsúlyozta a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója.

Kína gazdasági világhatalommá válása ugyanakkor azt is eredményezi, hogy technikai jelleggel egyes nagy országok devizatartalék-stratégiájában megjelenhet a kínai fizetőeszköz, a jüan. "De nem hiszem, hogy egy kötött devizagazdálkodással rendelkező ország, ahol a tőke elhelyezése, és kivitele problémát okoz, és ahol ráadásul nincs egy olyan stabil és a mi fogalmaink szerint kiszámítható és elfogadható társadalmi rend, mint egy fejlett nyugati országban, mindenki számára komoly menedéket jelentsen" – emelte ki Duronelly.

Az eurózóna fel is bomolhat

Európában komoly változásokra van szükség, hogy 2020-2030-ra ne legyen a kontinens több országából is Spanyolország. Hosszú távon az európai adóssághelyzet nem stabilizálható anélkül, hogy a jóléti rendszerekben nagyon komoly változásokat nem eszközölnek. Rövid távon feltehetően Görögország távozik az eurózónából, muszáj kilépniük, ha életképesek akarnak maradni. Spanyolországra kitérve Duronelly elmondta, hogy nem biztos abban, hogy az ország tudja kezelni az adósságproblémát, ebben az ügyben pedig Olaszország sem válik el a spanyolok helyzetétől. Olaszország viszont inkább a 70-es, 80-as évek következményeit nyögi most, az állam folyó pénzügyei "egyébként nem vészesek".

A Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója arra is lát esélyt, hogy felbomlik az eurózóna. "Az eurózóna egy politikai döntés következménye, egy II. világháború utáni európai integrációs folyamatnak volt – egyelőre – az utolsó lépése, és lehetséges, hogy ez az integráció túlságosan messzire ment, elegendő a közös piac és a schengeni határok" – fejtette ki Duronelly.

Itt az ideje bukósisakot felvenni

Magyarország esetében a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint viszonylag egyszerű a képlet, visszaeső beruházásokkal, stagnáló, visszaeső fogyasztással kell számolni a következő két évben. A banki hitelezés nem fog nőni, a GDP alakulását pedig a nettó export mozgatja majd. Ha marad a jelenlegi helyzet, akkor nulla százalékos exportnövekedéssel, és akár 2 százalékos gazdasági visszaeséssel is kell kalkulálnunk.

Mindenképpen olyan bázissal kell tervezni a költségvetést, hogy egyáltalán nem lesz növekedés 2014-ig. "Nagyon takarékosan kell tervezni. Most olyan időszak van, hogy bukósisakot kell felvenni" – mondta Duronelly.

zöldhasú
Hirdetés