Tovább romlott a görög gazdaság helyzete
A második negyedévben tovább csökkent az államcsőd ellen küzdő görög gazdaság teljesítménye, a belföldi össztermék (GDP) 6,2 százalékkal esett a múlt év hasonló időszakához képest - közölte hétfőn a görög statisztikai hivatal.
Az első negyedévben 6,5 százalékkal zsugorodott a GDP. Az IOBE kutatóintézet becslése szerint az év egészében a csökkenés elérheti a 6,9 százalékot, csupán abban lehet reménykedni, hogy a visszaesés üteme elérte a mélypontot.
A gazdaság hanyatlása nagyrészt a költségvetési deficit leszorítása érdekében hozott drasztikus takarékossági intézkedések következménye, de a csökkenés mértéke akkora, hogy nehéz lesz teljesíteni a költségvetés bevételi tervét, és valóban csökkenteni a deficitet.
A gazdasági válság és a szükségprogram keretében végrehajtott létszámcsökkentések miatt a munkanélküliség elérte a 23,1 százalékot, a 15-24 éves korosztály körében pedig az 55 százalékot.
Görögországot nemzetközi mentőcsomagok tartják felszínen, a hitelezők, az IMF, az Európai Unió és az Európai Központi Bank alkotta trojka azonban kemény feltételeket szab, és egyre türelmetlenebb, amiért szerinte a gazdasági szükségprogram nem halad megfelelő ütemben.
Hétfőn Michael Fuchs, a nagyobbik német kormánypárt, a CDU frakcióvezető-helyettese azzal fenyegette meg Athént, hogy Berlin meg fogja vétózni további hitelek folyósítását, ha "bármilyen jel arra utal, hogy Görögország nem teljesíti a feltételeket".
Angela Merkel kancellár korábban úgy nyilatkozott, hogy a segélyek leállítása következtében Görögország kiesne az euróövezetből, ez pedig magára a blokkra nézve is túl kockázatos volna. Az utóbbi időben azonban a kancellár környezetéből többen is hangoztatták, hogy a görög távozás "elviselhető" lenne. Michael Fuch szerint Görögország az Európai Unió tagja maradhatna, és egy, a Marshall-segélyhez hasonló program támogatásával visszatérhetne a drachmához.
A trojka szeptemberben dönt arról, hogy megkaphatja-e Athén a 130 milliárd eurós hitelcsomag következő részletét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.