Saját csapdájába esett az Orbán-kormány, amikor szóban és törvényben ígéretet tett az egyéni nyugdíjszámlák promt kialakítására. Az írott malaszt nem pótolja a gyakorlati intézkedéseket, és aligha hoz gyógyírt a becsapottak csalódottságára.
Kínos magyarázkodásra kényszerültek egy ártatlan újságírói kérdés kapcsán az Orbán-kormány nyugdíjszakértői és kommunikátorai. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának illetékesei a Világgazdaság című napilap érdeklődésére először leszögezték, hogy a nyugdíjrendszer nem változik, egyelőre úgy jó, ahogy van, azaz maradnak a jelenlegi nyugdíj-jogosultsági és -kiszámítási szabályok. Ebből egyenesen adódott a következtetés, hogy semmi sem lesz a sokszor – szóban és jogszabályokban is – megígért egyéni nyugdíjszámlákból. Ezt követően kormányzati oldalról érkezett a beismerés, hogy valóban letettek a Fidesz régóta dédelgetett álmáról, aztán jött a cáfolat is, miszerint már törvényben gondoskodtak az egyéni számlák kialakításáról. Vagyis kiderült, hogy az illetékesek vagy ködösítenek, vagy maguk sem tudják, hányadán állnak a nyugdíjrendszer átláthatóságát szimbolizáló elemmel.
Arról, hogy nyugdíjügyben mit lehet tudni és mit nem, az e heti HVG-ben olvashatnak részletesen.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.