2012. augusztus. 01. 17:27 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 01. 17:45 Gazdaság

Előre az eurózóna megmentéséért!

Sok közgazdásznak életük lehetőségét villantja fel az eurózóna válsága: ha előállnak egy olyan ötlettel, mely gyógyír lehet az övezet problémáira, akkor a Marshall-tervhez hasonló hírnév övezhetné őket. A The New York Times által idézett három közgazdász mindegyike segítene a két legnagyobb "betegen", Olaszországon és Spanyolországon úgy, hogy finanszírozókat találjanak állampapírjaikra, és eközben újraindíthassák gazdaságukat is.

Markus K. Brunnermeier, Graham Bishop és Daniel Gros nevét nem valószínű, hogy sokan hallották eddig. A The New York Times által megszólaltatott három közgazdász ugyanakkor sorra járja az Európai Unió központjait, hogy euróövezet-mentő ötleteikkel igyekezzenek meggyőzni a döntéshozókat.

Mentőcsomagok helyett kötvényeket

Daniel Gros, egy befolyásos brüsszeli kutatócsoport (CEPR) vezetője az unió tervezett állandó mentőalapját, az Európai Stabilitási Mechanizmust (ESM) egy bankká alakítaná, mely felvásárolhatná a rosszul teljesítő olasz és spanyol államkötvényeket. Gros szerint az eddigi mentőcsomagok méretét alultervezték és így a spekulánsokat nem tudják elijeszteni, akik felverik a gyengébb országok állampapírjainak árát. A CEPR vezetője szerint egyszerűbb lenne a kötvényeket így megvásárolni, mint mentőcsomagokat összeállítani. Gros ötletét már a német pénzügyminisztériumban is meghallgatták, annyit tudni, hogy egyelőre nem utasították el.

Brunnermeier, a Princeton német származású professzora egyfajta eurókötvényre építene, mely nem rakna hatalmas terheket a német "kincsesládára". A professzor létrehozna egy európai adósságügynökséget, mely közvetlenül az államoktól és a másodlagos piacokról vásárolna fel 5,5 ezer milliárd eurónyi államadósságot. Az ügynökség kétfajta eurókötvényt bocsátana ki ennek finanszírozására. Egy extra-biztonságosat és egy magasabb kockázattal működőt. Az első kötvény mögött a teljes eurózóna állna, míg a kockázatosabbnál a spanyol és olasz állam esetleges csődjével is számolniuk kellene a befektetőknek.

Ne Németország viselje csak a terheket

Bishop, aki korábban befektetési bankárként és az Európai Bizottság (EB) szakértőjeként is dolgozott, azt javasolja, hogy állítsanak fel egy 2,5 ezer milliárd eurós alapot, amely rövid távú államkötvényeket bocsátana ki, így az eurózóna hitelt felvevő országainak igényét kielégítené. A tagállamok garanciái az átmeneti mentőalap (EFSF) modellje szerint működnének. Németország az alap 28 százalékáért lenne felelős, így nem lenne szükség, hogy újabb pénzt pumpáljon bele, ha Spanyolország vagy Olaszország fizetésképtelenné válna.

Adam Lerrick szuverén adósságszakértő szerint azonban a szakértők egyáltalán nem oldják meg a problémákat, mivel a veszteségeket és kockázatokat csak körbe-körbe mozgatják, Európának komoly gazdasági problémái vannak. Ezek az ötletek a gazdasági nehézségeket nem tüntetik el.

zöldhasú
Hirdetés