Akár 100 milliárd eurót is elengedhetnek Görögország adósságából, hogy így csökkentsék az országra nehezedő nyomást, és a GDP-hez viszonyítva 100 százalék alá szorítsák le a hellének államadósságát. Németország tagadja, hogy lenne ilyen terv.
Újabb 70-100 milliárd euróval csökkenthetik Görögország államadósságát - írja a napi.hu. Hírügynökségi értesülések szerint elengedhetik az Európai Központi Bank (EKB), az eurótagállamok központi bankjai, illetve az eurózónán belüli kétoldalú államközi szerződések alapján nyújtott görög hitelek 30 százalékát azzal a céllal, hogy a GDP 100 százalékára szorítsák le az ország adósságát.
Tavaly már történt egy hasonló akció, akkor a magánhitelezők követeléseinek 70 százalékát faragták le, hogy a hellének adósságát 2020-ra az ország GDP-jének 120 százalékára szorítsák le. Időközben ugyanakkor nyilvánvalóvá vált, hogy ennyi nem lesz elég, 100 százalék alá kell menni és ennek tükrében a közhitelezők kezében lévő 220-230 milliárd eurót 30 százalékkal kellene megvágni.
Németország ugyanakkor múlt vasárnap kategorikusan elutasította a Görögország számára történő könnyítéseket, Wolfgang Schauble arra hívta fel a figyelmet, hogy már a mostani mentőcsomag is igen "készségesnek tekinthető", nincs mozgástér további engedményekhez. Eközben az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács, az Eurócsoport elnöke drámai hangú nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy döntő szakaszba érkezett az euró megmentése, most kell cselekedni. Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök emellett nevek említése nélkül egyes német politikusokat is bírált. Miért van az, hogy Németország az eurótérséget saját leányvállalataként kezeli? - tette fel a kérdést a pénzügyminiszterek tanácsának elnöke, aki szerint egyes német politikusok az euróval kapcsolatos kérdéseket belpolitikai kérdésnek tekintik
Az új görög kormány, mely az IMF-EU-EKB-megállapodás végigvitelének támogatója, eközben olyan intézkedéseket vezetne be, melyekkel jobban lehetne csökkenteni a 2013-as és 2014-es költségvetési hiányt. A kiszivárgott tervek szerint nyugdíjplafont vezetnének be, a szociális juttatásokat csökkentenék, az adókedvezményeket szűkíténék, a közalkalmazottak bérét mérsékelnék, a nyugdíjkorhatárt pedig egy évvel emelnék. Az athéni koalíciós pártok szakértői javaslataikkal így majdnem lefedik a trojka által megtakarítani óhajtott összeget.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.