A magyar állampapírok hozamainak csökkenésével a magyar kormány egyre kevésbé mutathat hajlandóságot a megegyezésre az EU-IMF párosával. A napi.hu által megkérdezett elemzők szerint nehéz dolga lesz a kormánynak, ha el akarja fogadtatni majd a közvéleménnyal az IMF-tárgyalásokból következő intézkedéseket, emellett ez pedig a Fideszen belül is problémákat okozhat.
Az erős piaci nyomás hiánya arra késztetheti a magyar kormányt, hogy megakassza a hiteltárgyalásokat, ez pedig a világgazdasági környezet hirtelen változásával kockázatos lehet - emeli ki a Wall Street Journal internetes kiadásának egyik blogja. A napi.hu által idézett bejegyzés szerint a kormány nem feltétlenül a megállapodás aláírására, hanem a befektetők bizalmának visszanyerésére játszik. Az állampapír kamatok és a magyar adósság hitelbiztosítási felárának csökkenésével a magyar politikusok nyeregben érezhetik magukat, és ennek megfelelően magabiztosan is nyilatkoznak.
Az elemzők egyértelműen arra számítanak, hogy a magyar kormány csak húzni szeretné az időt. Budapest addig húzza majd a tárgyalásokat, ameddig csak lehet, és legfeljebb az utolsó pillanatban írja alá a szerződést - fejtette ki Peter Attard Montalto, a Nomura régiós szakértője. A piaci árak alakulása a megállapodás legfőbb befolyásoló tényezője. A kormány nyolc hónapja jelentette be, hogy újra az IMF-hez fordulunk, ám a hivatalos tárgyalások csak most kezdődnek, így egyértelmű az időhúzás, mondta Gimes Gergely, a Political Capital gazdaságpolitikai elemzője. Az elemző szerint a kormány csak akkor egyezne meg, ha az ország finanszírozása valóban ellehetetlenülne.
Böcskei Balázs, az Intézet a Demokratikus Alternatíváért (IDEA) igazgatója úgy véli, hogy számos ütközési pont várható a tárgyalások során, ám elképzelhető, hogy különösebb vita nélkül megszületik a megállapodás. Ugyanakkor ennek ellenkezője is valószínűsíthető - tette hozzá Böcskei. Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője elmondta, hogy a kormány a választásokhoz közeledve a nemzetközi szervezetekkel folytatott viták után egy nyugodtabb időszakban érdekelt, ennek pedig elengedhetetlen része a pénzügyi stabilitás. Antal Attila politikai szakértő azonban úgy gondolja, hogy elképzelhető, hogy az egykulcsos adót, és más "szent teheneket" is be kell áldoznia a kormánynak a hitelért cserébe.
A "gazdasági szabadságharc" megítélése miatt az IMF-megállapodás is csak nehezen tekinthető "győzelemnek", az IMF hazai megítélése miatt ráadásul újabb "fegyverletételként" is értelmezhető − hangsúlyozta Böcskei, aki szerint az ellenzék támogatottsága enne következtében nem tud nőni, ugyanakkor a kormányzatra ráéghet a sikertelenség bélyege.
Szomszéd úgy véli, a megállapodás vitathatatlanná tesz minden intézkedést, nem lehet többet "belekötni" azokba, a kormány helyzetét azonban a későbbi értelmezési küzdelem befolyásolja majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.