Tovább súlyosbodott az USA középnyugati államait sújtó szárazság, s mivel az ország jelentős gabonaexportőr, a kínálat hiányából fakadó áremelkedés nem áll meg Amerika partjainál - írja a Napi Gazdaság.
"Megsülnek" a kukorica- és a szójababültetvények az USA középnyugati részén, amelyet továbbra is elkerülnek az esők - jelentette a Reuters alapján a Napi Gazdság. Egyre erősebbek a félelmek attól, hogy megugrik az élelmiszerek és a bioüzemanyagok ára, továbbá elapadnak az amerikai export-, illetve segélyszállítmányok. A múlt hét végén és e hét első napjaiban csak fokozódott a forróság, ami arra késztette az amerikai mezőgazdasági minisztériumot (USDA), hogy egy évtizede nem látott mértékben rontsa a kukoricatermésre vonatkozó heti előrejelzését - olvasható a lapban.
A ideihez hasonló szárazságra 1956 óta nem volt példa, az extrém időjárás a középnyugati terület 55 százalékát érinti - jelentette a National Oceanic and Atmospheric Administration. A csapás a legrosszabbkor jött: a kukoricának porzania kellene és szép dagadtra hizlalnia a csöveken lévő szemeket, amihez nedves-párás időjárásra lenne szükség.
Az USA szállítja a világ kukoricaexportjának több mint felét, ennek a növénynek az ára (takarmányként) megjelenik a húsárakban, (nyersanyagként) a bioüzemanyagok árában is. A chicagói árutőzsdén 54 százalékkal ugrott meg a kukorica jegyzése június közepe óta, a kontraktusonként 7,78 dolláros hétfői ár már nincs messze a termény nyolcdolláros rekordjától. A szójával hasonló a helyzet:, amit csak súlyosbít, hogy a szárazság kedvez néhány nagyon veszélyes kártevő szaporodásának.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.