A lakás a legrosszabb befektetés
Nem igaz, hogy a lakás befektetésként "megmarad", ez az egyik leggyorsabban olvadó vagyon a válság óta - állapította meg az azenpenzem.hu.
A magyarokat a válság sem igazán tántorította el attól a meggyőződéstől, hogy az ingatlan remek befektetés. Az azenpenzem.hu néhány számításából azonban kiderül, hogy inkább a rosszabb befektetések között találjuk a lakásvásárlást.
A legrosszabb „befektetés” valószínűleg az volt az elmúlt tíz évben, ha valaki 2002-ben nyolcmillió forintot betett egy befőttesüvegbe. Ugyanis ezen ma már csak 4,8 millió értékű árut vehet. Ha viszont ingatlant vett ennyi pénzért, akkor az ma 11,6 millió forint körül járhat átlagosan. Ez sem jó eredmény, ugyanis a 2002-ben 8 millió értékű árúért már 2010-ben is több mint 12 millió forintot kellett fizetni a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint.
Aki viszont bankbetétben átlagos kamatozás mellett tartott ugyanennyit, mára megduplázta eredeti befektetését, 16,06 millió forint boldog tulajdonosa lehet – írja az azenpenzem.hu. Az egyéves kincstárjegyet választóknál még jobban jártak.
A házakra és lakásokra sokan azért esküsznek, mert „az megmarad” (nem csődöl be, nem teszi rá senki a kezét). Emellett a szempontok között hangsúlyosan szerepel, hogy az éves hozamot, az állagmegóvási költségekkel nem számolva a bérbeadástól remélik. Ez a stratégia a válság előtt még bejöhetett, és vaskos hozamot lehetett elérni az ingatlanokon. Azóta 2007 és 2011 viszont átlagosan mintegy 20 százalékkal estek az ingatlanárak.A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.