2012. július. 02. 09:45 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 02. 18:03 Gazdaság

Sokat hoztak Matolcsyék adóemelései

A kormányzati szektor idei első negyedévi hiánya az előzetes adatok szerint 282 milliárd forint volt, a GDP 4,0 százaléka. Ez a magán-nyugdíjpénztári vagyon állam részére történt átadása nélkül számított, tavaly első negyedévi hiányhoz képest 155 milliárd forinttal, GDP-arányosan 2,3 százalékponttal alacsonyabb – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn. Jelentősen nőttek a bevételek, nagyrészt az adóváltozásoknak köszönhetően.

Az uniós ESA-módszertan alapján összeállított adatok szerint az első negyedévben a kormányzati szektor bevétele 3016,5 milliárd, kiadása 3298,8 milliárd forint volt. A KSH gyorstájékoztatója szerint a bázisidőszakinál alacsonyabb hiány a bevételeknek a kiadásoknál nagyobb növekedéséből adódik.

A bevételek az első negyedévben 7,2 százalékkal növekedtek az előző év azonos időszakához képest – az előző időszakot a magán-nyugdíjpénztári vagyon átadása nélkül számítva. A jövedelemadó-bevételek 10,6 százalékkal emelkedtek, elsősorban az adójóváírás megszüntetése miatt megnőtt személyi jövedelemadó bevételeknek köszönhetően – közölte a KSH.

A termelési és importadók bevételei 8,4 százalékkal emelkedtek, ezen belül az áfabefizetések 7,4 százalékkal növekedtek. A KSH tájékoztatója emlékeztet, hogy az általános áfa-adókulcs január 1-jén 27 százalékra nőtt. A tőkeadók 8,5 százalékkal, a társadalombiztosítási hozzájárulások 3,2 százalékkal bővültek.

A kiadások 1,4 százalékkal nőttek az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest. A felhalmozási kiadások jelentősen, 11,1 százalékkal nőttek, míg a pénzbeni társadalmi juttatások 0,7 százalékkal, a kamatkiadások pedig 0,6 százalékkal bővültek. A munkavállalói jövedelem 0,5 százalékkal, a folyó termelő felhasználás 0,3 százalékkal csökkent.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.