"Ellébecolhatunk" IMF-alku nélkül 2013 végéig elemzők szerint
A Takarékbank makrogazdasági prognózisa szerint idén 0,3 százalékkal zsugorodhat a magyar gazdaság, jövőre alapesetben 1,5 százalékos növekedés várható; a következő hónapokra 5,5-5,7 százalék körüli inflációt valószínűsítenek. A bank elemzője azt mondta, a devizatartalékokat tekintve akár 2013 végéig is el lehet "lébecolni" IMF/EU-megállapodás nélkül.
A Takarékbank makrogazdasági alappályájának számai mögött ott van az a feltételezés, hogy ősszel megszülethet a megállapodás az IMF/EU-tárgyalásokon - mondta Oszlay András, a bank senior elemzője csütörtökön. A megállapodás létrejötte esetén év végére a jegybanki alapkamat 6,5-6,75 százalékra mérséklődhet a jelenlegi 7 százalékról - közölte Suppan Gergely senior elemző.
A Takarékbank elemzői szerint a Széll Kálmán-terv 2.0 tervezett lépései elegendőek ahhoz, hogy az idén és a következő évben teljesítheti az ország a 3 százalék alatti államháztartási hiányt, de a kormány által 2013-ra kitűzött 2,2 százalékos cél elérése kockázatosnak tűnik.
Oszlay szerint a magyar gazdaság, a hazai piac az átlagosnál jóval nagyobb kilengéseket produkál, részben ennek tudható be, hogy a forintra és Magyarországra sokan úgy tekintenek, mint a leggyengébb láncszemre.
A mutatók viszont azt jelzik, hogy az elmúlt hónapokban a forint és a magyar CDS árazása nem teljesített jelentősen a régió átlaga alatt. Hozzáfűzte, úgy tűnik, hogy a piaci szereplők még mindig beárazzák a tervezett IMF/EU-csomagot, egy közelgő megállapodásban bízva nem akarják feladni a korábbi pozícióikat.
Suppan Gergely azt elemezte, hogy a romló növekedési kilátások elsősorban a romló külső környezetnek tudhatók be, a kormánynak ebben a tekintetben nincs valódi mozgástere, igaz, az elmúlt hat évben sem volt. Úgy vélte: a kormány legfeljebb annyit tehet, hogy minél gyorsabban megállapodik az EU-val és az IMF-fel.
Egy kérdésre válaszolva a szakértő elmondta: nincs lehetőség arra, hogy a hitelezés valóban beinduljon, csak akkor, ha a lakosság elkezdené ezermilliárdos tételben növelni megtakarításait, erre azonban a mostani jövedelmi viszonyok mellett nincs reális esély. Sőt, a magyarországi bankok tovább szeretnék javítani hitel/betét mutatóikat, ezért egyes pénzintézetek a jövőben még inkább visszafogják majd a hitelkihelyezést - közölte.
"Ezért Magyarország egyetlen esélye az export, hogy a nemzetközi kereslet beindulásával tudjunk majd növekedni" - emelte ki Suppan Gergely.
Az elemző szerint Európában rövid távon szinte minden bizalmi jelzőszám "bezuhant", a beszerzési menedzserindexek arra utalnak, hogy a második negyedévben ismét gazdasági visszaesésre lehet felkészülni. A spanyol gazdaság helyzetét tekintve igen borúlátó volt, a német gazdaság azonban várhatóan el tudja majd kerülni a recessziót - vélekedett a szakember.
Oszlay azt mondta, a devizatartalékokat tekintve még a 2012 végén, 2013 elején esedékes törlesztéseket is "túl lehet élni", sőt, akár 2013 végéig is el lehet "lébecolni" IMF/EU-megállapodás nélkül, ezért sok szakértő azt gondolja, hogy a kormány az időt húzza a tárgyalások ügyében.
Ez azonban nem lenne jó stratégia a kormány részéről, mert az IMF/EU-hitelmegállapodás nélkül Magyarország továbbra is ki lenne téve a nemzetközi hangulatnak, például a görög választások kimenetelének - mondta a TakarékBank senior elemzője.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.