Kéréseket fogalmazott meg a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) levelében az illetékes állami hatóságoknak az egyház-finanszírozással kapcsolatban - jelentette be Erdő Péter bíboros, az MKPK elnöke a testület rendes nyári ülését követő sajtótájékoztatón pénteken Budapesten.
Az MKPK ülésén a bíboros szerint téma volt, hogy készül egy kormányrendelet "bizonyos, eddig is biztosított állami finanszírozások elosztásáról, annak alapjáról és módjáról, amely - tartunk tőle - rendkívül eltér attól, ami eddig megszokott volt". A finanszírozási kérdések között említette a kistelepülésen tevékenykedő papok és az egyházi közgyűjtemények támogatását, a hittanóra díját, az egyházi intézményekben dolgozók bérkompenzációját és az épületrekonstrukciós támogatást.
Erdő Péter szerint amíg a kormányrendelet készül, "az összegek nem jönnek", ami problémát okoz az egyháznak, mert nincsen olyan tartalékuk, ami ezt a hiányzó pénzt pótolná. "Nem tudjuk, hogy ez ideiglenes dolog, vagy a szisztéma fog oly módon megváltozni, hogy ebben fennakadás lesz, azonban (...) minden esetben intézményes tevékenységekről van szó, amelyeket nem lehet igazságosan másként finanszírozni, mint az abban részt vevő személyek, illetve az ott őrzött értékek, tárgyak (...) minőségének, mennyiségének a figyelembe vételével" - fogalmazott a bíboros.
Utalt arra, hogy az ötezernél kevesebb lakosú településeken a lelkipásztorok vagy a pasztorális kisegítők 30 ezer forintos bérkiegészítést kapnak, ha ott vannak alkalmazásban. Az egyházi közgyűjtemények kapcsán megjegyezte: "ott megvan az őrzött értékek arányában egy kialakult számsor, és az elosztás másként aligha képzelhető el".
A bíboros elmondta: probléma vetődött fel az egyházi levéltárak finanszírozásával kapcsolatban is, mert ezek mint nyilvános magánlevéltárak pályázati úton részesültek támogatásban 2010-ig, az ott őrzött iratanyag mennyiségének arányában. Hozzátette: "azóta egyszerűen kihagyták őket ebből a támogatásból, mondván, hogy nem államiak", ugyanakkor azok a kötelezettségek, amelyek a nyilvános jelleggel járnak, megmaradtak.
Beszélt arról is, hogy az Északkelet-Magyarországon műsort szolgáltató Szent István Rádió működése "úgy tűnik, hogy ellehetetlenül" a feltételek változásával, ugyanis a sugárzási vételkörzet-bővítést az állam a műsorkészítési kötelezettséghez szeretné kötni, szabályokra hivatkozva. Ez az elképzelés annak esélyeit, hogy egy országos vagy az ország jó részén ultrarövidhullámon fogható katolikus rádió elterjedjen, "nagyon távolivá teszi" - jegyezte meg.
Erdő Péter szerint az egyházügyi államtitkárság Emberi Erőforrások Minisztériumába való átszervezésének "az az egyik következménye, hogy még egy okot lehet felhozni, hogy miért késnek a pénzek. (...) Majd meglátjuk, hogy reálisan mi lesz ennek az eredménye, reméljük a legjobbakat" - tette hozzá.
Mohos Gábor, az MKPK titkára közölte, hogy a testület ülésén a napirendi pontok között ismét szerepeltek a köznevelés finanszírozásának, a kötelezően bevezetendő erkölcs- és hittanoktatásnak, valamint a szociális intézmények helyzetének kérdései. A testület megállapította, hogy "továbbra is sok a nyitott kérdés ezeken a területeken".
Szerinte a kormány döntése értelmében a felsőoktatási intézményeknek vissza kell fizetniük a korábban kapott támogatások egy részét. Az egyházi felsőoktatási intézményeket még egy további visszafizetési kötelezettség is terheli, "ami különösen is nehéz helyzetet teremt, és a jövőre nézve kérdéses az egyenlő finanszírozás elvének fenntartása is" - mondta Mohos Gábor.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.