A kormány szerint nem lakossági megszorításokat terveznek
A kormány "továbbra sem hajlandó megszorító intézkedésekkel sújtani a lakosságot", ezért a piaci szereplőket is folyamatosan bevonja a közteherviselés rendszerébe - reagált a kormányszóvivői iroda a Demokratikus Koalíció pártigazgatója által korábban elmondottakra.
Varju László, a Demokratikus Koalíció (DK) pártigazgatója sajtótájékoztatóján azt mondta, az telefonadó, az elektronikus útdíj, a megemelt energiaadó, a sárgacsekk-adó és a biztosítási adó miatt havi 15 ezer forinttal nagyobb kiadásra kell számítaniuk a magyar családoknak, és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter állításával szemben a terheket áthárítják majd a fogyasztókra.
Varju László sajtótájékoztatóján arról is beszélt, hogy az Orbán-kormány kétszer annyi pénzt pazarolt el, mint amennyi bevételt remél a bevezetendő adókból, vagyis a kabinetnek lenne lehetősége spórolni és nem a magyar családokat kellene megsarcolnia. Szerinte a kormány több mint 800 milliárd forintot költött el feleslegesen az "orbáni udvartartás" gazdagítására, miközben a szerdán elfogadott megszorítócsomag 427 milliárd forint bevétellel számol.
A kormányszóvivői iroda tájékoztatása szerint az új adók bevezetésénél kiemelt szempont volt a munkát terhelő adók mértékének csökkentése, és helyettük a forgalmi, valamint a fogyasztási típusú adók mértékének növelése. Álláspontjuk szerint, a kormány továbbra sem hajlandó "megszorító intézkedésekkel sújtani a lakosságot", ezért a piaci szereplőket is folyamatosan bevonja a közteherviselés rendszerébe.
Közölték továbbá, hogy a pénzügyi tranzakciós illeték, a távközlési adó, valamint az egységes biztosítási adó a szolgáltatásokat nyújtó vállalatokat terheli a jövőben és azzal számol a kormány, hogy a gazdasági szereplők nem lesznek képesek teljes mértékben az új adókat az ügyfelekre áthárítani.
Hozzátették, hogy a kormány az Európai Unió által elvárt költségvetési sarokszámokat a bejelentett adólépésekkel mind 2012-ben, mind 2013-ban úgy képes maradéktalanul teljesíteni, hogy mindeközben a lehető legkisebb mértékben kéri az állampolgárok hozzájárulását.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.