Gazdaság hvg.hu 2012. április. 23. 19:00

Matolcsy adóprésén sok tízezret veszítenek a családok

Ha elfogadják az új Széll Kálmán-tervet, évente 30-40 ezer forinttal is többet kell fizetnie annak, aki így vagy úgy használja a pénzét, biztosításai vannak és telefonál. A kormány ugyanis bevezeti a biztosítási adót, a mobiladót és a pénzügyi tranzakciós adót is. De apasztja a lakosság pénztárcáját az e-útdíj, a gyógyszertámogatások és az utazási kedvezmények csökkentése is. Ezekről azonban nem árultak el részleteket még Brüsszelnek sem.

Eddig sem volt könnyű az Orbán-kormány gazdasági csomagjait nem megszorításként jellemezni, de a hétfőn nyilvánosságra hozott Széll Kálmán-terv 2.0 (SZKT 2.0) után Szijjártó Péter és Giró-Szász András kénytelen lesz kimondani a bűvös szót. Az új terv ugyanis olyan adókra épít, amelyet a vállalatok és pénzügyi intézetek nem közvetetten hárítanak a lakosságra (ilyen volt a bankadó), hanem közvetlenül húz ki pénzt a lakosság zsebéből.

A konvergenciaprogram 15 államháztartást befolyásoló intézkedéseket tartalmaz, az új csomag idén 155, jövőre pedig a pénzügyi tranzakciós adó részleteinek ismerete nélkül 567-665 milliárd forintos kiigazítást eredményez. Hogy hogyan hat a lakosságra az intézkedések döntő többsége, az nem derül ki, mivel a további gyógyszertámogatások vagy a közlekedési kedvezmények csökkentését nem részletezte a kormány.

Az azonban már látható, hogy a következő kétéves csomag megszorításainak felét a lakosság fogja állni azzal, hogy új adókat és illetékeket vezet be az Orbán-kormány.

Fizess többet, ha telefonálsz!

Adó típusa: távközlési szolgáltatási adó, adóalap: minden mobil- és vezetékes hangszolgáltatás és SMS/MMS szolgáltatás, adó mértéke: 2 Ft/perc vagy SMS/MMS.

Elvárt bevétel: 30 milliárd (2012), 52 milliárd (2013).

Arra, hogy mennyivel növekszik egy előfizető telefonszámlája, nehéz egzakt számot mondani, mivel a felhasználói szokások és az előfizetői csomagok is különbözőek. Mint a hvg.hu az egyik iparági szereplő vezető munkatársától megtudta, átlagosan tíz százalék vagy afölötti díjnövekedéssel kell számolniuk az ügyfeleknek. De ebbe bele kell érteni azt a kártyás felhasználót, akinek a percdíja 32 Ft körül van és azt is, aki céges telefont használ 10 Ft körüli percdíjjal.

Fülöp Máté

Ha a feltöltőkártyás előfizetéseket vesszük alapul, akkor az átlagos „kártyás” ügyfél egy hónapban 3600-3800 forint közötti összeget költ el mobiltelefonálásra. Ez 360-380 forint vagy afölötti tehernövekedést jelentene, éves szinten pedig 4320 forinttal növekszik a számla. A vezetékes telefonálás esetében az éves tehernövekedés – 320 forint havi díjjal számolva – valamelyest mérsékeltebb: 3840 forint körül alakulhat az átlagos növekedés. Tehát jövőre egy átlagos felhasználó, akinek van mobil- és vonalas telefonja is, 8160 forinttal költhet majd többet telefonálásra.

A szerkesztőségben mi is hasonló eredményre jutottunk, igaz, szakmailag kevésbé kifinomult módon. Saját hályogkovács számításunk szerint egy átlagos fogyasztó havi 300-350 egységet telefonálhat el (beszél, sms/mms-ezik), ez havonta 600-700 forintnyi adót hoz a kormány konyhájára, vagyis évi 7200-8400 forintot.

Iparági forrásunk szerint a távközlési szolgáltatási adó számos gyakorlati problémát okoz majd az egyes felhasználói csomagok paraméterezésénél és élő szerződések módosításánál. Van olyan csomag, melynek előfizetői egy bizonyos keretig ingyenesen küldhetnek sms-t. Nem beszélve a céges flottaszerződésekről, amikor a flotta tagjai grátisz telefonálhatnak egymással.

A jövő évi 52 milliárd forint tervezett államháztartási bevétel a KSH tavalyi telefonforgalmi adataiból kiindulva egyébként viszonylag könnyedén visszaellenőrizhető a kétforintos kulccsal számolva – mutatott rá a Portfolio. Eszerint, ha nem számolunk az adó bevezetéséből származó esetleges forgalom-visszaeséssel, akkor a vezetékes hívások után 11 milliárd, a mobil hívások után 36 milliárd, az sms/mms-szolgáltatások után pedig közel 4 milliárd forint bevétele származhat a büdzsének.

Nem terhelné adó a "pofátlanul magas végkielégítéseket"

A pofátlan végkielégítések rendszere véget ért – ezzel jelentette be Szijjártó Péter 2010-ben a magánszemélyek 98 százalékos és visszamenőleges különadóját, amit az Alkotmánybíróság később elkaszált ugyan, de a Fidesz harmadszorra is megszavazta. Orbán Viktor szóvivője szerint ugyanis „nem jogállam az, ahol az országot eladósító politikai és gazdasági vezetőket több tíz- vagy százmilliós végkielégítésekkel honorálják”. Két évvel a kormányalakítás és a felelős pozícióban lévők lecserélése után azonban most megszüntetnék a különadót. Így az ebben a ciklusban vitézkedő kormányembereknek nem kell tartaniuk pénzük elvesztésétől.

Fizess, ha fizetsz!

Adó típusa: pénzügyi tranzakciós illeték, adóalap: lakossági és vállalati banki, illetve postai tranzakciók (banki átutalások, készpénz ki- és befizetések, bankkártyás vásárlások, csoportos beszedések, postai utaalások). Adó mértéke: egy ezrelék, de egyes pénzmozgásoknál ettől eltérő is lehet. Egy tranzakció esetében a díjat maximálhatják, ahogy sávos kulcsok is elképzelhetők.

Elvárt bevétel: 130-228 mrd (2013).

A bankközi pénzforgalomra terhelődő adó a bér, a közműterhek vagy a kölcsönök fizetésénél sújthatják leginkább a lakosságot. Ha a bérjövedelem esetében át is vállalja a munkáltató a tranzakciós illeték díját (két kereső esetében átlagosan 3-400 forint), akkor is a gáz-, a villany, a közös költség stb. átutalásoknál (átlagosan ötvenezer forint rezsidíjat számolva) 500 forint körül kell majd fizetni havonta a közszolgáltatások kiegyenlítése után. Az ATM-et havonta átlagosan háromszor-négyszer, a kereskedelmi helyek POS-termináljait ötször-hatszor használva, összesen havi ötszáz-hétszáz forintot költhetünk pluszban készpénzfelvételnél vagy kártyás vásárlásnál. De az átlagosnál nagyobb és gyakoribb fogyasztásnál ez az összeg akár a többszöröse is lehet.

Végel Dániel

(Az ATM-ekből tavaly 5000 milliárd forintot vettünk fel, 120 millió darab pénzfelvétellel. POS-terminálokon keresztül pedig 1700 milliárd forintot költöttünk el 224 millió alkalommal. A modellszámításnál azt vettük figyelembe, hogy az ATM-eknél átlagosan 10 ezer forintot veszünk fel, a POS termináloknál pedig ennél arányosan kevesebbet költünk, viszont legalább kétszer olyan gyakran vesszük igénybe őket, mint az ATM-eket.)

Vagyis átlagosan egy hónapban 1000-1300 forinttal, egy évben 12 ezer-15 600 forinttal költhetünk többet a pénzügyi tranzakcióink lebonyolításánál.

Fizess többet, ha laksz valahol, nyaralsz és még autód is van!

Adó típusa: biztosítási adó, adóalap: nem-életbiztosítások, adó mértéke: vagyoni és balesetbiztosítások esetében 10 százalék, Casco 15 százalék, kgfb 30 százalék.

Elvárt bevétel: 15 milliárd (2013).

Az öngondoskodásra hivatkozva a kormány megkíméli az életbiztosításokat, viszont a vagyon típusú biztosításokat megadóztatja. Valószínűleg a baleseti adó mintájára az adót a biztosítóknak kell beszedniük, fizetnie viszont a lakosságnak kell.

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás után fizetendő baleseti adó már most is létezik, az autósoknak átlagosan 5250 forinttal kerül többe a kötelezőjük. Jövőre viszont rosszabbul járnak azok az autósok, akiknek cascójuk is van. Az új cascóadó az autósok negyedét érinti, nekik 7500 forinttal kell évente többet fizetniük.

Noha a kormány a devizahitelesek megmentését tűzte ki célul, és az öngondoskodás fontosságra is többször felhívta a figyelmet (mint ahogy az SZKT 2.0-ban is), mégis több ezer forintot fog bevasalni rajtuk. A lakáshiteleseknek ugyanis a pénzintézetek csak akkor adnak kölcsönt, ha az ingatlanjukra biztosítást kötnek, így a 4,3 millió magyar lakás 72 százaléka rendelkezik biztosítással. Egy átlagos lakásbiztosítás évente 22-55 ezer forintba kerül, így az új adó miatt a lakásbiztosítással rendelkezők 2200-5500 forintot fizethetnek pluszba az államnak.

Stiller Ákos

De többet kell fizetniük az öngondoskodó nyaralóknak is, mivel a biztosítási adó az utasbiztosításokat is érinti. Emiatt jobb lesz, ha inkább télen megyünk szabadságra, akkor ugyanis átlagosan 3000 forintba kerül egy biztosítás, szemben a nyári szezonnal, amikor 9000. Így az útiköltség akár ezer forinttal is többe kerül személyenként.

Tízezrek mínusz

Hogy pontosan mennyivel lesz drágább az élet a program elfogadása után, azt nehéz megmondani. A gyógyszertámogatások csökkentése, az utazási kedvezmények átalakítása, a családi pótlék befagyasztása vagy a gyermektámogatási segélyek drasztikus csökkentése mind-mind hatással van a pénztárcánkra. Nem lehet számolni az új adók közvetett hatásaival sem, hogy mit fognak lépni a bankok, a biztosítók és az energiaszektor, illetve maguk a munkaadók, a vállalkozások sem. Ugyanakkor az már most látszik, hogy ha valaki fizet, nyaral, lakása és autója van, netán telefonál is, akkor ezekért évente 38 ezer forintnyi adót kell kiperkálnia.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.