Az MSZP szerint újabb adók helyett kiszámítható gazdasági környezetre és jogszabályi háttérre van szüksége Magyarországnak ahhoz, hogy kilábaljon jelenlegi helyzetéből, orvosolni tudja a költségvetés és a mindennapi élet problémáit.
Szekeres Imre, a szocialisták gazdaságpolitikai kabinetvezetője hétfőn sajtótájékoztatón azt mondta: bár a kormány adócsökkentést ígért, az adóterhek növekedtek, az adócentralizáció két év alatt 37,5-ről 38 százalékra emelkedett. Az egykulcsos személyi jövedelemadó és a társasági adó csökkentése nem váltotta be a kormány reményeit: a gazdaság az ígért növekedés helyett idén várhatóan stagnál, a fogyasztás csökkken, új munkahelyek helyett ma kevesebb embernek van főállású munkája, mint 2010 nyarán, a versenyszférában pedig 1,7 százalékkal kevesebben dolgoznak, a beruházások leálltak, a hitelezés befagyott - sorolta.
Úgy fogalmazott: a Fidesz kétéves kormányzásával csak a 300 ezer forintnál többet kereső nagycsaládosok és a vadászkutytartók jártak jól.
Az MSZP-s politikus szerint ráadásul a kormány valódi megoldások helyett egyre képtelenebb ötletekkel áll elő. Ebbe a körbe sorolta az ötkulcsos áfarendszert, mondván, hogy az Európai Unió tagállamaiban csak két kedvezményes kulcsra van lehetőség az általános áfakulcson kívül. Véleménye szerint a kormány célja a javaslattal, hogy tovább emelje az EU-ban egyébként is legmagasabbnak számító 27 százalékos terhelést.
Széll Kálmán-terv 2.0 |
Számos újabb adót vezet be a kormány, az energiaszolgáltatók jövedelemadóját pedig megnöveli. Valóban lesz mobil- és tranzakciós adó is. Kisebb meglepetésre ma tette közzé a Nemzetgazdasági Minisztérium a Széll Kálmán-terv 2.0 keresztelt megszorító csomagját, amely tartalmazza az uniónak szánt konvergiaprogramot és a Nemzeti Reformprogramot is. Bővebben itt olvashat! |
Bírálta a pénzügyi tranzakciós adó tervét is, arra hivatkozva, hogy amíg az adónem bevezetése Európa-szerte a spekulációs tőke szabályozása érdekében vetődött fel, a magyar kormány az adózott jövedelem megszerzését, a közüzemi számlák befizetését és az szja átutalását adóztatná meg. Szintén kritizálta, hogy a kormány hírek szerint meg akarja adóztatni a telefonálást és az sms-küldést, ami szerinte évszázados visszalépés lenne. Hozzátette, a hasonló ötletelés tovább rontja a kormány hitelességét, így annak programjait már senki sem veszi komolyan.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.