Stabil növekedést jósolnak Kelet-Európának 2013-tól kezdődően a Goldman Sachs elemzői: Magyarország mellett Csehország és Lengyelország profitálhat leginkább a nyugat-európai konjunktúra várható élénküléséből - mondta a GS Kelet-Európa szakértője az APA osztrák hírügynökségnek. Mindamellett Magdalena Polan figyelmeztetett: vannak országspecifikus kockázatok.
Magyarország továbbra is aggodalomra ad okot a régióban a politikai bizonytalanság és a nagy adósságállomány miatt Polan szerint. A szakértő úgy látja, Magyarországnak legkésőbb a második félévben hozzá kell jutnia az IMF-pénzhez, ellenkező esetben államcsőd fenyeget. A szakértő szerint Magyarországon 0,5 százalékkal csökken a gazdaság teljesítménye az idén, jövőre viszont már 1,8 százalékos növekedés várható.
A legstabilabb növekedést Csehországban látja a GS elemzője: a gazdaság a megfelelő költségvetési és monetáris intézkedéseknek köszönhetően gyorsan talpra állt a 2008-as válság után, és a térségben Csehországban vannak a legjobb fundamentumok. Az ország jó úton halad, hogy hamarosan a 3 százalékos küszöb alá szorítsa a GDP-arányos államháztartási hiányt. Csehországnak az idén 0,6 százalékos, jövőre 2,5 százalékos GDP-bővülést jósol Polan.
A lengyel származású elemző szerint a Lengyelországra vonatkozó prognózis az említett két ország között van: a nagy belső piacnak köszönhetően Lengyelországban van a legnagyobb növekedési potenciál közép-, illetve hosszú távon, a külső tényezők kevesebb súllyal esnek a latba. A GS szakértője szerint Lengyelországban az idén 2,5, jövőre 3,3 százalékos gazdasági növekedés várható.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.