2012. április. 16. 17:13 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 16. 16:59 Gazdaság

Fiat 500-asokat gyártanak mától a Zastava-gyár helyén

Megnyílt a Fiat új gyára Kragujevácban, az egymillió eurós beruházással létrejött üzem a Fijat automobili Srbija (FAS) nevet viseli.

A közös beruházásról 2008-ban állapodott meg Mirko Cvetkovic szerb kormányfő és Sergio Marchionne a Fiat-Chrysler csoport első embere, akik a hétfői megnyitón is jelen voltak. Az új gazdasági társaságban a torinói cég részesedése 67 a szerb államé 33 százalék. Szerbia sokat vár az új létesítménytől, a körzet gazdasági fellendülését és a nyomasztó munkanélküliség csökkenését. 

Az egykor a Zastava típusú autókat gyártó üzem helyén épített gyár területe 1,4 millió négyzetméter, az év végéig 2400 dolgozót szeretnének itt munkába állítani. A tervek szerint egyelőre évente 200 000 autót gyártanak, a berendezések teljes felszerelése után pedig évi 300 000 darabot. 

Antonio Cesare Ferrara, a Fiat szerbiai gyárának vezérigazgatója  bejelentette, hogy a genfi autószalonban bemutatott Fiat 500 L típust a jövő hónaptól kezdik el gyártani Kragujevacban. Az autó ára körülbelül 16 ezer euró lesz, és a benzines modellből két változat a dízelesből pedig egy készül.

Az ötvenöt évig működő, egykori fegyvárgyárból autógyárrá átalakult üzem futószalagjáról 2008. novemberében gördült le az utolsó autó. Fénykorában 53 ezer alkalmazottja volt a gyárnak. A szerb autógyár 1953-tól több mint négymillió autót gyártott, ebből 650 ezret külföldön adtak el 76 ország piacán. A kilencvenes években tönkrement a nagyüzem, a leálláskor már csak 2.700 alkalmazottja volt, többségüket végkielégítéssel elküldték.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.