Eredeti céljával ellentétes hatást is kiválthat, ha a kormány növeli az állampapírok közvetlen lakossági értékesítését, az ugyanis költségesebb, mint ha pénzügyi szolgáltatókon keresztül történik. Így előfordulhat, hogy az állam nem jut több forráshoz, csak sokkal drágábban szerzi meg őket - írja a hétfői Világgazdaság.
A lap szerint a saját hálózaton keresztüli értékesítés drágább, mint a pénzügyi szolgáltatók közvetítésével történő. Ráadásul a megtakarítások átirányításához a banki kamatoknál magasabb hozamot kell fizetni, ami kamatversenyt indukálhat a hitelintézetek között és tovább drágítja az állam számára a forrásokat.
A takarékoskodók jól járnak, az adófizetők viszont rosszul, ha a kormány fokozza az állampapírok közvetlen értékesítését, mondta a lapnak Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Szerinte a saját hálózaton keresztüli értékesítés drágább, mint a pénzügyi szolgáltatók közvetítésével történő.
Tovább gyengíti a bankok hitelezési képességét a lakossági megtakarításoknak betétekből állampapírokba irányítása – állítja Karsai Gábor, GKI Gazdaságkutató vezérigazgató-helyettese. A hitelezés visszaesése fékezi a gazdasági növekedést, a jövedelmeket és növeli a munkanélküliséget.
Ennek ellenére a Magyar Államkincstár épp ebbe az irányba akarja elvinni az államadósság finanszírozását – ez már a Napi Gazdaság egy szintén hétfői cikkéből derül ki. A lap szerint már a héten új típusú állampapír forgalmazásával rukkolhat elő a Magyar Államkincstár, amivel a hazai lakossági igényeket igyekszik jobban megcélozni.
A Napi Gazdaság szerint, bár a pontos kondíciók még nem nyilvánosak, a népszerű inflációkövető kötvénysorozathoz hasonló, ám rövidebb futamidejű termékkel jelentkezhet a kincstár. Ez a három-ötéves lekötésekkel szemben szélesebb körben keltheti fel az érdeklődést. A rövid, akár éves futamidő miatt nem valószínű az inflációhoz kötött kamatozás, az már esélyesebb, hogy a jegybanki alapkamat mozgásához mérnének egy fix felárat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.