Megtöri a kínai vezetés az állami bankok monopóliumát
Egyezségre jutott a kínai vezetés az állami tulajdonban lévő bankok hitelezésben való monopolhelyzetének csökkentését, illetve megtörését illetően - írja a pénteki China Daily napilap.
A bankok hitelezésben való monopóliumát meg kell törni ahhoz, hogy a magántőke szabadabban áramolhasson Kínában - mondta Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök a kínai nemzeti rádióban a hét közepén.
A kérdést illetően a központi vezetés konszenzusra jutott, amelyet a március végén bejelentett vencsoui (Wenzhou) reformcsomag is mutat. Ebben kísérleti jelleggel átfogó pénzügyi változásokat irányoz elő a vezetés, így az illegális kölcsönök legalizálását és a magántulajdonban lévő pénzügyi szolgáltatások fejlesztését. Ven hozzátette: az évről évre rekordprofitokat elkönyvelő kínai nagybankok "túl könnyen tesznek szert a nyereségre".
A kínai magánszemélyek és vállalatok hitelfelvételi lehetőségei beszűkültek az elmúlt másfél évben, köszönhetően a túlfűtött ingatlanpiac lehűtését szolgáló központi rendelkezéseknek. A szigor mellett a gazdaság lassulása és az exportpiacok gyengesége is sújtja a cégeket, elsősorban a kis- és közepes vállalatokat, amelyek a bankrendszert megkerülve kétszámjegyű kamatra kénytelenek komoly összegeket felvenni. Ez ráadásul jogi következményekkel is járhat, a magánszemélyektől való kölcsönzés ugyanis illegális Kínában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.