Pénzügyi reformmal kísérletezik a kínai kormány Vencsouban
A kelet-kínai Vencsou városát választotta a kínai kormány egy átfogó pénzügyi reform kísérleti bázisaként.
A magáncégek, valamint a kis- és közepes vállalatok megsegítésére 12 pontos reformcsomaggal álltak elő. Ebben egyebek mellett megkísérlik az illegális kölcsönök legalizálását, lehetővé téve a magántulajdonban lévő pénzügyi szolgáltatások fejlesztését. Emellett a likviditás biztosítására magánbefektetéssel falusi bankok, vidéki pénzügyi együttműködések felállítását sürgetik, illetve szorgalmazzák, hogy az állami tulajdonban lévő bankok adjanak hitelt kisvállalkozásoknak.
A magáncégeknek ezentúl jogukban áll vállalati kötvényeket kibocsátani, valamint forrásokat gyűjteni, sőt, közvetlen offshore beruházásokat is végrehajthatnak.
A bejelentést örömmel, várakozással és némi megkönnyebbüléssel fogadták Vencsouban. A kelet-kínai város 400 ezer magántulajdonban lévő cégével az ország egyik fontos vállalkozói bázisának számít. A gazdaság lassulását és a külföldi exportpiacok gyengeségét komolyan megsínylő város ugyanakkor az elmúlt hónapokban főleg illegális kölcsöneiről és az ezeket visszafizetni nem tudó, a menekülést választó vállalkozóiról vált híressé.
A reformok nemcsak a vencsoui vállalkozók megsegítése miatt fontosak, azok a jövőben példaként szolgálhatnak az ország többi részét illető reformok során. Emellett a bankrendszeren kívüli hitelezést illetően is fontos változások kezdete lehet, ennek tilalma irreálisan magas kamatokkal működő árnyékbankrendszer kialakulásához vezetett ugyanis.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.