Tüntettek a Démász dolgozói Szegeden
Az inflációt elérő béremelésért és a munkahelyek megőrzéséért tüntettek az EDF Démász Zrt. és a cégcsoporthoz tartozó más vállalkozások dolgozói pénteken a szegedi Klauzál téren, az energiaszolgáltató székháza előtt.
A demonstráción mintegy százötven-kétszázan vettek részt, a tüntetők szakszervezeti zászlókat lobogtattak, transzparenseiken egyebek között a „Méltó béreket Magyarországon is!” felirat volt olvasható.
Nagy Sándor, a Démász Szakszervezet vezetőelnöke azt mondta, az EDF gazdasági helyzete miatt méltatlannak és a munkavállalókat megalázónak tartják a cég idei, 2,5 százalékos általános bérfejlesztési ajánlatát.
Az energiaszolgáltató tulajdonosa, az EDF Európa legnagyobb energia-ipari termelő, elosztó, kereskedő és szolgáltató vállalata, amely Franciaországban többségi állami tulajdonban van. Franciaországban a vállalat olyan juttatásokat biztosít a dolgozói részére, amilyen Magyarországon a szocialista időben sem volt. Ugyanakkor a magyarországi munkavállalóikat másodrendű személyként kezelik – fogalmazott az érdek-képviseleti vezető.
A szakszervezet szeretné elérni, hogy ne csökkenjen a dolgozók reálbére, ne szűnjenek meg munkahelyek, és jöjjön létre valós, érdemi szociális párbeszéd – mondta az elnök. Nagy Sándor közölte, a szakszervezet a megállapodásban érdekelt, ám ha nem jutnak egyességre, tüntetni fognak Párizsban, az anyavállalat székháza előtt, és Budapesten a francia nagykövetségnél is. Hozzátette: végső eszközként pedig a sztrájkra is hajlandóak.
A vezetőelnök elmondta, a cégcsoportnál dolgozó bruttó átlagbére meghaladja a 200 ezer forintot, ám ezért sok foglalkoztatott a napi nyolc óra helyett 24 órás szolgálatot ad.
Hiezl József, az EDF Démász Zrt. vezérigazgató-helyettese szerint a menedzsment értetlenül áll a szakszervezeti demonstráció előtt. A korábbi években hat-nyolc forduló tárgyalássorozat után született meg a cégnél a bérmegállapodás, most a szakszervezet két megbeszélést követően a tüntetés eszközéhez nyúlt.
A szakember hangsúlyozta, a cég 4,1 százalékos béremelési ajánlata nem áll messze a szakszervezet követeléseitől, és a menedzsment vállalta azt is, nem bocsátanak el senkit. A vezérigazgató-helyettese kitért arra is, a cégnek a munkavállalók 40 százalékánál, mintegy hatszáz embernél kompenzálnia kell az adórendszer változásból fakadó nettó bér csökkenését is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.